Fransa'da gizli kamera programında İslamofobi gerçeği

Fransa'da France 4 televizyon kanalında yayınlanan Gizli Kamera programında, Cam Clash'ın İslamofobi ile ilgili mizanseni, büyük yankı uyandırdı.Her hafta oyuncuların toplu taşıma araçlarında halkın nabzını ölçmek için farklı ırkçılık...

Fransa'da gizli kamera programında İslamofobi gerçeği
28 Mayıs 2014 Çarşamba 15:38

Fransa'da France 4 televizyon kanalında yayınlanan Gizli Kamera programında, Cam Clash'ın İslamofobi ile ilgili mizanseni, büyük yankı uyandırdı.

Her hafta oyuncuların toplu taşıma araçlarında halkın nabzını ölçmek için farklı ırkçılık konularını işlediği programda, bu hafta İslamofobi konusu seçildi. Programda, başörtülü oyuncu kadına, diğer oyuncu arkadaşının ırkçı ifadelerle saldırısına halkın tepkisi ölçüldü. Metroya giren orta yaşlı kadının başörtülü genç kadına yönelik, ''Artık kendi evimizde değiliz.'' ifadeleri ile başlayan görüntüler, başörtülü kadının "Ben de Fransızım." cevabına, "Ne zamandan beri Fransızsın?" sorusuyla devam ediyor.

Metroda bulunan Fransızlar, ırkçı ifadeler kullanan kadına sert tepki gösterirken, "Tanımadığınız insanlara bu şekilde saldıramazsınız.'' eleştirisinde bulundu. Ayrıca "ırkçı" kadına yönelik, ''Eğer sizi rahatsız eden bir durum varsa vagonunuzu değiştirin." ifadeleri kullanıldı. İş saati olduğu için kalabalık olan metroda çekilen görüntülerde, 3 kişi başörtülü kadını savunurken orta yaşlardaki 4. kişinin ise ırkçı ifadeler kullanan kadına hak verdiği görüldü.

Televizyonda yayınlandıktan sonra sosyal paylaşım sitelerinde tartışma yaratan görüntülerin etik sorunu taşıdığı vurgulandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×