Fotoğraf sanatçısı Özcan Ağaoğlu, ÇÜ’nün konuğu oldu

Fotoğraf Sanatçısı Özcan Ağaoğlu, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İletişim Fakültesi tarafından organize edilen Akademik Ağ etkinliğinin konuğu oldu.

Fotoğraf sanatçısı Özcan Ağaoğlu, ÇÜ’nün konuğu oldu
10 Aralık 2013 Salı 15:13

Fotoğraf Sanatçısı Özcan Ağaoğlu, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İletişim Fakültesi tarafından organize edilen Akademik Ağ etkinliğinin konuğu oldu. ‘İranabak’ adlı kitabıyla son zamanların dikkat çeken isimlerinden Ağaoğlu, 4 yıllık bir çalışmanın eseri olan kitabında yer alan fotoğrafları çok zor şartlarda çektiğini söyledi.

ÇÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonundaki Akademik Ağ etkinliği, Marjane Satrapi’nin aynı İsmi taşıyan ve çizgi roman olarak yazılmış, otobiyografisinin sinemaya uyarlamasıyla hazırlanan animasyon filmi ‘Persepolis’in gösterimiyle başladı. İran’da değişen hayatların, yaşıtlarına göre erken serpilmiş ve açık sözlü bir kız olan dokuz yaşındaki Marjane’nin gözünden anlatıldığı animasyonu izleyen akademisyen ve öğrenciler, film hakkında görüş alışverişinde bulundu. İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu , “Sinemada Uyarlama, Popüler Kültür, Kolektif Bellek, Kadın ve Medya” konulu bir sunum yaptı.

Akademik Ağ etkinliğinin konuğu ise Fotoğraf Sanatçısı Özcan Ağaoğlu’ydu. Ağaoğlu etkinlikte, İran’ın sosyal yaşamını, dini ritüellerini, insan ilişkilerini, uyuşturucu sorununu ve son olarak da 2009 cumhurbaşkanlığı seçimlerini kendine özgü bakış açısı ile görüntülediğini fotoğraflarıyla anlattı.

‘İranabak’ adlı kitabıyla adından söz ettiren usta fotoğrafçı Özcan Ağaoğlu, kitabındaki fotoğrafların 4 yıllık bir çalışmanın eseri olduğunu ve her bir kareyi zor şartlar altında çektiğini söyledi. İran’da yaşayıp o havayı teneffüs etmeden İran’ı anlamanın o kadar kolay olmadığını vurgulayan Ağaoğlu, İran’da fotoğrafları çekerken ‘Persepolis’ filmindeki karelere benzer gerçek hayat hikayelerine şahit olduğu ifade etti.

Özcan Ağaoğlu konuşması boyunca, kendisini dinleyen akademisyen ve öğrencilere, kitabında yer alan fotoğrafların tek tek hikayesini anlattı.
CİHAN

Fotoğraf sanatçısı Özcan Ağaoğlu, ÇÜ’nün konuğu oldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×