Flamingolar Van Gölü'nü sevdi

Her yıl İran'ın Urmiye Gölü'nde kuluçkaya yattıktan sonra Afrika'ya gitmek üzere yola çıkan binlerce flamingo, bu yıl da Van Gölü havzasında mola verdi. Flamingoların sayısında önemli bir artışın olduğunu söyleyen Yüzüncü Yıl Üniversitesi...

Flamingolar Van Gölü'nü sevdi
15 Haziran 2014 Pazar 15:38

Her yıl İran'ın Urmiye Gölü'nde kuluçkaya yattıktan sonra Afrika'ya gitmek üzere yola çıkan binlerce flamingo, bu yıl da Van Gölü havzasında mola verdi. Flamingoların sayısında önemli bir artışın olduğunu söyleyen Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, artışın Van'daki serin havalardan kaynaklandığını ifade etti.

İran'ın Urmiye Gölü'nde kuluçkaya yattıktan sonra Afrika'ya gitmek üzere yola çıkan binlerce flamingo, geçiş güzergahında Van Gölü Havzası'ndaki başta Erçek Gölü olmak üzere 12 sulak alanda yaklaşık 5 ay konaklıyor. Van Gölü ve çevresindeki sulak alanlarda meraklılarına görsel şölen sunan flamingoların, bu yıl geçmiş yıllara oranla sayısının yaklaşık 4 bin civarında arttığı belirtildi. Her yıl düzenli olarak flamingoların göçünü takip eden YYÜ Yaban Hayvanlarını Koruma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, özellikle Erçek Gölü kıyılarında flamingo yoğunluğunun görülebileceğini belirtti.

Hava sıcaklıkları geçmiş yıllara oranla yaklaşık 4-5 derece daha düşük olduğunu aktaran Aslan, "Bu yüzden flamingolar bu bölgeyi bu yıl daha çok tercih ediyor. Geçmiş yıllarda 10 bin olan bu sayı, bu yıl yaklaşık 14 bin civarındadır." dedi.

YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atilla Durmuş, İran'ın Urmiye Gölü ile Van'daki Erçek Gölü'nün su kimyalarının birbirine çok benzediğini söyledi.

Kuş gözlemlerini rutin olarak yaptıklarını dile getiren Durmuş, "Bu yıl flamingolarımız biraz erken geldi. Flamingoların gelişleri havanın şartlarına, iklime ve su kapasitesine bağlı olarak değişebiliyor. Bazı dönemler erken geliyorlar. Bazı dönemler daha geç gelebiliyorlar. Sayılar da değişebiliyor. Bu sene sayı geçen yıllara oranla daha iyi. Bu sayı havaların biraz daha ısınmasıyla artabilir." diye konuştu.

CİHAN

Flamingolar Van Gölü'nü sevdi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×