Filistin'in savaşçı onuru 11. yılında anılıyor

Filistin'de İsrail'in işgaline karşı mücedele eden Hamas'ın kurucusu Ahmed Yasin ölümünün 11. yıl dönümünde anılıyor.

Filistin'in savaşçı onuru 11. yılında anılıyor
22 Mart 2015 Pazar 15:49

Filistin'de İsrail'in işgaline karşı iki ayrı intifadanın öncülüğünü yapan, vücudunun felçli olmasına karşın direnişten arka kalmayan Hamas'ın manevi önderi Şeyh Ahmed Yasin, düzenlenen bir suikast sonucunda 22 Mart 2004 tarihinde hayatını kaybetmişti 

2004 yılında sabah namazından çıktığı sırada düzenlenen roketli saldırıda hayatını kaybeden Yasin, ölümünün 11. yılında evinde düzenlenen etkinlikle anıldı. Etkinlik kapsamında Hamas'ın resmi sitesinin tanıtımı da Yasin'in evinden yapıldı.

Yasin'in evinde konuşan Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, Yasin'in "Arap ve İslam dünyasına açılma" esasına dayanan Hamas'ın ideolojisini hala benimsediklerini belirterek, bölge ülkeleriyle dengeli bir politika yürüttüklerini anlatım etti.

'Mücadelemiz işgalci İsrail ile sınırlıdır'

Mısır'daki darbeci Sisi yönetiminin "Hamas'ın Mısır'ın içişlerine karıştığına" yönelik iddialarına karşılık Heniyye, "Arap kardeşlerle herhangi bir çatışmaya girme ve içişlerine karışma benzeri bir konu söz konusu bile olamaz" ifadesini kullandı. Heniyye, "Bizim mücadelemiz sadece Filistin toprakları içerisinde işgalci İsrail ile sınırlıdır" dedi.

"Yahudilerle, topraklarımızı işgal ettikleri için savaşıyoruz, Yahudi oldukları için değil"

Heniyye, "Hamas herkese karşı açıktır, Yahudilerle, topraklarımızı işgal ettikleri için savaşıyoruz, Yahudi oldukları için değil. Bu durum, devinim içerisinde Şeyh Yasin'in kökleştirdiği bir kuraldır" ifadesini kullandı.

Konuşması sırasında, Suriye'deki Filistinlilerin barındığı Yermuk Mülteci Kampı'na yönelik ablukaya da yer veren Heniyye, kampa kullanılan ablukanın kaldırılması çağrısında bulunarak, Filistinlilerin bölgedeki değişiklikler karşısında tarafsız tutulması çağrısı yaptı.

Heniyye sözlerini şöyle tamamladı:"Filistinliler, ne Suriye'nin ne Mısır'ın ne de öteki bir ülkenin içişlerine karışıyor. Filistinliler bulundukları devletlerin misafirleri, bir gün her zaman ülkelerine dönecekler bu sebeple onlara onurlu bir hayat sağlanması çağrısında bulunuyorum."

ŞEYH AHMED YASİN KİMDİR?

28 Haziran 1936 yılında Filistin'in Askalan kentinin El-Cura köyünde dünyaya gelen Şeyh Ahmed Yasin, 1948 yılında İsrail'in kurulması ve Filistinlilerin zorla göç ettirilmesi üstüne ailesiyle Gazze'ye geldi.

Gençlik yıllarında spor yaptığı esnada boyun omurundaki kırılma itibarıyla yüzde yüz nüzul bulunan Ahmed Yasin, o günden itibaren tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Gazze'deki okullarda İslami İlimler ve Arap Dili öğretmenliği oluşturan Yasin, daha sonra Gazze Şeridi'nin en ünlü hatiplerinden birisi biçimine geldi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan)'nın politik çizgisini benimseyen Yasin, 1983 yılında "Silah bulundurmak, askeri örgüt kurmak ve İsrail'i bulunmaz etmeye teşvik etmek" suçlamasıyla İsrail yönetimi nedeni ile tutuklanarak, 13 yıl hapse mahkum edildi.

1985 yılında İsrail ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi içerisinde gerçekleşen köle takasıyla hür kalan Yasin, 14 Aralık 1987 yılında Gazze'de ikamet eden İhvan mensubu bir küme arkadaşıyla 14 Aralık 1987'de İsrail işgaliyle savaş etmek amacıyla daha sonra Batı Şeria'da da geniş bir tabana hitap edecek Filistin İslami Direniş Hareketi'ni (Hamas) kurdu.

1989 yılında "Hamas'ı kurduğu ve İsrailli askerlerin öldürülmesine teşvik ettiği" gerekçesiyle İsrail nedeni ile yine tutuklanan Yasin, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yasin, bu kere Ürdün ve İsrail içerisinde yapılan köle takası anlaşmasıyla, "Hamas'ın var Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal'e suikast düzenleyen iki Mossad ajanına karşılık" 1997 yılında hür bırakıldı.

Şeyh Ahmed Yasin 22 Mart 2004'te sabah namazını kılmak üzere gittiği camiden çıkışı esnasında İsrail hava kuvvetlerinin düzenlediği hücum sonucunda hayatını kaybetti.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×