Feyzioğlu: Hakimlerimiz adaleti tecelli ettirmede şevkle başarılı olacaklardır

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Gezi eylemlerinde Ali İsmail Korkmaz’ın dövülmesi ve 38 gün komada kalarak hayatını kaybetmesiyle ilgili sanıkların yargılandığı dava için gelirken yaptığı açıklamada, “Kayseri’de ekmeğini yemiş, suyunu iç.

Feyzioğlu: Hakimlerimiz adaleti tecelli ettirmede şevkle başarılı olacaklardır
03 Şubat 2014 Pazartesi 13:28

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Gezi eylemlerinde Ali İsmail Korkmaz’ın dövülmesi ve 38 gün komada kalarak hayatını kaybetmesiyle ilgili sanıkların yargılandığı dava için gelirken yaptığı açıklamada, “Kayseri’de ekmeğini yemiş, suyunu içmiş kişilerin ve hakimlerin adaleti tecelli ettirmede daha da bir şevkle başarılı olacaklarını umut ediyorum.” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ali İsmail Korkmaz’ı öldürdükleri iddiasıyla sanıkların yargılandığı duruşmaya katıldı. “Halkı uzakta tutmak için gerekli önlemler alınmış ama duruşma salonunda yeterli güvenlik önlem alınmamış.” diyen Feyzioğlu, duruşma salonunda yaşanan gerginlik ve bir kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak, “Allah korusun. Ama burada bir şey olacağına da inanmıyorum.” diye konuştu.

Feyzioğlu, davanın çok önemli olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “Halkın yargıya güveninin sağlanması anlamında çok önemlidir. Buraya nasıl geldik. Eskişehir valisinin, ‘arkadaşları öldürmüştür’ peşin hükmüyle soruşturmayı gölgeleyerek bu duruma gelindi. Eskişehir baro başkanımızın, çok değerli genç avukatlarımızın inanılmaz mücadelesi ile deliller tek tek dükkanlardan toplandı. Silinen harddisklerin altında gerçek görüntülere ulaşıldı. İğne ile kuyu kazıldı. Demek ki avukat ve avukatlık, barolar adalete ulaşımda fevkalade önemlidir. Eskişehir Barosu ve avukatları olmasaydı şehir ortasında katledilen delikanlının kim tarafından öldürüldüğü faili meçhuller arasına yazılacaktı. Eskişehir valisinin arkadaşları öldürmüştür ifadelerine inanılacaktı. Bundan sonra içerde yargılananlar suçlular mı, başkaları var mıdır, bunların çıkarılmasını yargıdan bekliyoruz. Bu dava Eskişehir’de görülse çok iyi olurdu. Çünkü keşif yapılacaktı. Birebir görmek gerekir. Tanıklar orada dinlendi. Kayseri’ye getirilmesi doğru değildi. Kayseri’de ekmeğini yemiş suyunu içmiş kişilerin ve hakimlerin adaleti tecelli ettirmede daha da bir şevkle başarılı olacaklarını umut ediyorum.

Türkiye’nin her yerinde binlerce namuslu hakim, savcı, on binlerce vatan ve hukuk aşkıyla tutuşan avukatlar olduğunu ifade eden Feyzioğlu, “Kayseri’ye geldiği için davadan umutsuz olacağımız anlamına gelmiyor. Baro başkanlarımız burada. Binlerce avukat, yurttaşımızın yüreği burada atıyor. Adalete ulaşılacağına güveniyorum. Bu güvenle yaşayabiliriz. Burada yanlışlık çıkarsa telafileri yine hukuk içinde vardır.” dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×