Fetullah Gülen belgeleri ABD'ye gönderildi

Fetullah Gülen'in iadesi için ABD'ye gerekli belgeler gönderildi. İade talep belgeleri dört ayrı dosya halinde gönderildi

Fetullah Gülen belgeleri ABD'ye gönderildi
19 Temmuz 2016 Salı 14:09

Darbe girişiminin Fetullah Gülen'e yakın askerler tarafından planlandının ortaya çıkması üzerine Gülen'in ABD'den istenmesi için harekete geçildi. Adalet Bakanlığı, Gülen'in iadesi için gerekli olan belgeleri ABD'ye gönderdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: 
"4 ayrı dosyadan iadesi ABD'den istenmiştir. Dosyalar bakanlığımızdan ABD İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı'na gönderilmiştir. Aynı şekilde elektronik ortamlardan da gönderilmiştir. ABD tarafından değerlendirme yapıldıktan sonra Türkiye'ye iadesi bekleniyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız da söyledi, halktan böyle bir talep gelirse bunun değerlendirmesini yaparız. Sonra da bunun çalışmaları yapılır.

Milletimizin mesajlarına AK Parti hükümetleri hep kulak vermiştir. O yüzden milletimizin idam talebini görmezden gelmemiz mümkün değildir. O nedenle milletimizin bu talebi değerlendirilecektir."
"15 Temmuz 2016 Fethullah Gülen'in darbe teşebbüsüyle ilgili soruşturma devam ediyor. Daha önümüzde delil toplama, analiz edilmesi gibi konular var. Dolayısıyla böyle büyük bir soruşturmanın bir iki gün içerisinde oluşturulması mümkün değil. Uluslararası hukuk gereği bizim dosyayı teşekküllü bir şekilde oluşturmamız gerekiyor. ABD'den Fethullah Gülen'in iadesini hem Cumhurbaşkanlığı, hem Dış işleri, hem Başbakanlık düzeyinde talep ettik. Ayrıca ABD'den Fethullah Gülen'in yakalanmasını istedik." 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×