FETÖ'nün Kırgızistan'daki faaliyetleri devam ediyor

Kırgızistan'da, FETÖ ile yakınlığıyla bilinen Sebat Uluslararası Eğitim Kurumları 9 ilk ve ortaokulda, 16 lisede, iki uluslararası okulda ve bir üniversitede faaliyette bulunuyor

FETÖ'nün Kırgızistan'daki faaliyetleri devam ediyor
26 Temmuz 2016 Salı 13:20

Kırgızistan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) en geniş ve en derin şekilde organize göründüğü ülkelerden biri olmasıyla dikkat çekiyor.

Türkiye'de darbe girişiminde bulunan FETÖ'nün Kırgızistan'daki faaliyetleri, Sovyetler Birliğinin dağılmasının hemen ardından başladı.

Örgütle bağlantılı olduğu belirtilen Sebat Uluslararası Eğitim Kurumları, Kırgızistan Eğitim Bakanlığı ile 2 Mayıs 1992'de işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma Sebat Eğitim Kurumlarına, okul açma hakkı getiriyordu.

FETÖ bağlantılı eğitim kurumlarının ilk okulu Bişkek'teki erkek lisesi oldu. Yeni bağımsız ülkenin yaşadığı sıkıntıları ve Kırgız halkının Türkiye'ye olan yakınlığını kullanan FETÖ, ülke genelinde hızla yayıldı.

Yedi bölgede okullar ve yurtlar açarak faaliyetlerini sürdüren Sebat Uluslararası Eğitim Kurumlarının bünyesinde bugün, 9 ilk ve ortaokul, 16 lise, Silk Road ve Cambridge adı altında iki uluslararası okul ile Uluslararası Atatürk Alatoo Üniversitesi bulunuyor.

Kitaplar çıkartan, dergiler yayınlayan, konferanslar düzenleyen Sebat Eğitim Kurumlarının okullarında her yıl 10 bin öğrencinin eğitim aldığı biliniyor. FETÖ'ye yakın bu okullardan mezun olanlar çeşitli dernekler kurarak örgütleniyor.

Başarılı öğrencilere "ücretsiz eğitim" verdiği algısını güçlü tutmaya çalışan Sebat Eğitim Kurumlarının Kırgızistan'da 100 milyon doları aşkın malvarlığının olduğu vurgulanıyor. Bu kurumlarda yaklaşık 2 bin 200 kişi çalışıyor.

FETÖ'ye yakın eğitim kurumları, geçen yıl, Bişkek'in en önemli caddesinde büyük bir binanın temelini attı. Cumhurbaşkanlığı konutuna giden Manas caddesi üzerinde, ABD Büyükelçiliğinin hemen karşısında gösterişli bir kampüs inşa ediliyor.

Kırgızistan'da örgüte yakınlığıyla bilinen okuların çok olmasının yanı sıra bu okullardan mezunların, devletin tüm kademelerinde görevli olduğuna dikkat çekiliyor.
- Örgüt medyadan vazgeçmiyor

Fetullah Gülen Terör Örgütü, dahil olduğu her ülkedeki gibi Kırgızistan'da da yayın organı sahibi durumunda. Örgüt, politikalarını "Zaman-Kırgızistan" gazetesiyle yaymaya çalışıyor. Gazetenin yönetim merkezi, Sebat Eğitim Kurumlarının Bişkek'teki ana binasının içinde yer alıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ'nün en güçlü yapılandığı ülkelerdin birinin Kırgızistan olduğunu söylemiş, Kırgız mevkidaşına tavsiyelerde bulunmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×