Fethullah Gülen Hocaefendi, Nijeryalı kız öğrencilerin kaçırılmasını kınadı

Fethullah Gülen Hocaefendi, Nijerya'da yaklaşık 300 kız öğrencinin kaçırılmasını kınayarak bir an önce bırakılmaları çağrısında bulundu. Gülen, El Kaide bağlantılı Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan öğrencilerle alakalı...

Fethullah Gülen Hocaefendi, Nijeryalı kız öğrencilerin kaçırılmasını kınadı
12 Mayıs 2014 Pazartesi 13:38

Fethullah Gülen Hocaefendi, Nijerya'da yaklaşık 300 kız öğrencinin kaçırılmasını kınayarak bir an önce bırakılmaları çağrısında bulundu.

Gülen, El Kaide bağlantılı Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan öğrencilerle alakalı olarak resmi "fgulen.com" internet sitesinde yer alan mesajında, "eğitim hakkının İslam'daki temel insan haklarından biri olduğunu" vurguladı.

Bu 'insafsız' olayın, "yüksek insani değerlerin benimsenmesini netice verecek bütüncül bir eğitim anlayışına olan ihtiyacın altını da çizdiğini" kaydeden Hocaefendi, kaçırılan öğenciler ve aileleri için dua ettiğini belirtti. Gülen'in mesajı şu şekilde:

"Nijerya’daki yüzlerce kız öğrencinin kaçırılması hadisesi elem ve esef vericidir. Bu insafsız ve anlamsız fiili kınıyor ve faillerini bir an önce kız çocuklarını serbest bırakmaya davet ediyorum.

Eğitim alma hakkı, İslam’ın da hem erkek hem kadın için garanti altına aldığı temel insan haklarındandır. Bu hakları kısıtlamaya çalışmak hatadır ve sadece bazı şahsi ve siyasi mülahazalara hizmet eder. Peygamber Efendimiz (Aleyhissalatu vesselam) ve onu izleyen altın dönemlerde kadınlar, içinde eğitim ve ticaretin de olduğu birçok alanda önemli roller üstlenmişlerdir.

Eğitimin, kız olsun erkek olsun, gençlerin mahiyetlerindeki yüksek insani potansiyellerini hayata geçirmek için en sağlıklı yol olduğuna inandım ve defaatle ifade ettim. Eğitim yoluyla bütün insanlara saygı, hukukun üstünlüğü gibi yüksek insani değerler genç nesillere verilebilir ve bu değerlerle donanmış karakterler inşa edilebilir. Eğitim birçok sosyal problemin kaynağı olan cehalete karşı da en güzel aşıdır. Nijerya’daki kız öğrencilerini kaçırma hadisesi bu öğrencilerin ve ailelerinin insan haklarını ihlal olduğu gibi yüksek insani değerlerin benimsenmesini netice verecek bütüncül bir eğitim anlayışına olan ihtiyacın altını bir daha çizmiştir.

Kaçırılan kız öğrenciler, onların aileleri ve Nijerya halkı için duacıyım." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×