'Festival ve konserlerde denetim sıkılaştırılmalı'

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Öztürk: "Yeni düzenlemelerle yasaklar getirilmesine rağmen festival ve konser gibi etkinliklerde alkol kullanılırken, uyuşturucu satıcıları da içeriye rahatça girip gençlere ulaşabiliyor"

'Festival ve konserlerde denetim sıkılaştırılmalı'
16 Ağustos 2016 Salı 12:13

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, yasaklar getirilmesine rağmen festival ve konser gibi etkinliklerde alkol kullanımıyla birlikte uyuşturucu satıcılarının alana rahatça girip gençlere ulaşabildiğini belirterek, yetkililer ve festival düzenleyicilerini daha dikkatli olmaya davet ettiklerini bildirdi.

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul'da düzenlenen Life in Color festivalinde 2 gencin uyuşturucu ve alkolden öldüğünü anımsatarak, festival ve konser gibi etkinliklerin uyuşturucu satıcılarının hedefinde olduğunu belirtti.

Gençlerin, bağımlılıklardan uzak durmasını sağlayacak farklı sosyal ve kültürel aktivitelerde yer almasının önemli olduğunu vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:

"Ancak bu tür etkinliklerde denetimler çok zayıf. Uyuşturucu satıcılarının hedefinde olan festival ve konser gibi organizasyonlarda gençlere ulaşmak da çok kolay. Yeni düzenlemelerle yasaklar getirilmesine rağmen festival ve konser gibi etkinliklerde alkol kullanılırken, uyuşturucu satıcıları da içeriye rahatça girip gençlere ulaşabiliyor. Yetkilileri ve festival düzenleyicilerini daha dikkatli olmaya davet ediyor, kontrollerin, denetimlerin daha da sıkılaştırılmasını gerektiğini önemle vurguluyoruz."

Öztürk, alkol ve uyuşturucu bağımlılığının önüne geçmek için ailelere de büyük görev düştüğünü, aile içerisinde verilen ilk ve doğru bilginin, çocuğun bağımlı bir maddeye yönelme riskini yüzde 50 azalttığını bildirdi.

"Hayır" deme becerisi, kendini kontrol etme, merak ve özenti yoluyla kendini ispatlama, duygu durumlarına hakim olma gibi yaşam becerilerinin de çocukları uyuşturucu ve alkol bağımlılığından koruyacağını ifade eden Öztürk, ailelere, çocuklara ilgi gösterme konusunda özenli olmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Mücahit Öztürk, duygu durumlarını kontrol edemeyen, anne-babadan doğru ilgi ve bilgiyi alamayan çocukların bu boşluğu dışarıda doldurmaya çalıştığını belirterek, "Çocuklar kendini ispat etmek için uyuşturucuya yönelebiliyor. Bunu önlemek ailelerin ve duyarlı olan herkesin elinde." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×