Fazla tuz kadınlarda kemik erimesi nedeni

Diyetisyen Duygu Deniz, 50 yaş üstü kadınlarda daha çok görülen kemik erimesinin en önemli nedeninin fazla tuz tüketimi olduğunu söyledi.

Fazla tuz kadınlarda kemik erimesi nedeni
07 Nisan 2014 Pazartesi 15:53

Diyetisyen Duygu Deniz, 50 yaş üstü kadınlarda daha çok görülen kemik erimesinin en önemli nedeninin fazla tuz tüketimi olduğunu söyledi.

Günlük sodyum ihtiyacımızın en fazla 500 miligram olduğunu söyleyen Kayseri Özel Tekden Hastanesi Diyetisyeni Duygu Deniz, bundan fazla alınan tuzun, hipertansiyon, ilerleyen yaşlarda kronik böbrek yetmezliği ve kadınlarda kemik erimesi riskini artırdığını ifade etti. Sofrada kullanılan tuzun sodyum ve klordan oluştuğunu kaydeden Diyetisyen Duygu Deniz, “Günlük sodyum ihtiyacımız 500 miligram. Ve bu sodyumu peynir başta olmak üzere ekmek ve diğer yiyeceklerimizden aldığımız için masamızda tuz bulundurmak doğru değil. Yapılan araştırmalar da şu an aldığımız tuzun kat kat fazla olduğunu gösteriyor.” dedi.

HİPERTANSİYON VE BÖBREK YETMEZLİĞİNE DAVETİYE ÇIKARIYOR

Vücuda tuz yoluyla giren fazla sodyum alımının kalsiyum atılımını artırdığını ve toplumda ‘kemik erimesi’ diye söylenen ‘osteoporoz’a neden olduğunu vurgulayan Duygu Deniz, “Günümüzde özellikle 50 yaş üstü kadınlarda kemik erimesi görülme oranı arttı. Bunun da en önemli nedeni fazla tuz kullanımı. Bu nedenle kadınların dengeli tuz kullanımına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.” diye konuştu. Diyetisyen Duygu Deniz, gereksiz tuz kullanımının neden olduğu diğer hastalıklarla ilgili şunları söyledi: “Eğer kişinin böbrekleri iyi çalışmıyorsa, vücutta tuzun birikmesi ortaya çıkıyor. Toplumun tümünde sodyum duyarlılığı olacak diye bir şart yok ama geç yaşlarda fazla sodyum alımı ileriki yaşlarda mutlaka sorun ortaya çıkarıyor. Bu, kronik böbrek yetmezliğine ve hipertansiyona davetiye çıkarıyor. Kişi şişman ya da sigara kullanıyorsa bu risk daha da artıyor. Zaten günümüzde genç yaşlarda da hipertansiyon görülme oranı artmış durumda.“

POTASYUMDAN ZENGİN BESLENME ETKİLERİ AZALTIYOR

Potasyumdan zengin beslenilerek, vücuttaki sodyum oranının dengelenebileceğini dile getiren Diyetisyen Duygu Deniz, “Kişi potasyumu muz, koyu yeşil sebzeler, ceviz ve bademden karşılayabilir. Ama bunlar dengeli alınsa da, sodyum oranının azaltılması gerekiyor. Çünkü yediğimiz bazı besinlerde, özellikle konserve ve salamuralarda sodyum oranı bin miligrama kadar görülüyor. Bu da yine fazla sodyum alımına neden oluyor” ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×