Faili meçhule kurban giden 4 kişinin daha kimlikleri belirlendi

Geçen yıl haziran ayında Mardin’in Kızıltepe ilçesi Yurtderi köyündeki kuyuda yapılan kazıda elde edilen kemiklerin kime ait olduğu Adli Tıp Kurumu tarafından tespit edildi.

Faili meçhule kurban giden 4 kişinin daha kimlikleri belirlendi
22 Mart 2014 Cumartesi 17:08

Geçen yıl haziran ayında Mardin’in Kızıltepe ilçesi Yurtderi köyündeki kuyuda yapılan kazıda elde edilen kemiklerin kime ait olduğu Adli Tıp Kurumu tarafından tespit edildi. Kemiklerin, 29 Mart 1995 tarihinde faili meçhule kurban giden; A.Baki, Kemal, Zübeyir Birlik ve Zeki Alabalık’a ait olduğu kesinleşti.

Mardin İHD Başkanı Erdal Kuzu tarafından yapılan açıklamada, 13.06.2013 tarihinde Kızıltepe ilçesi Yurtderi (Efaré) köyündeki kuyuda yapılan kazıda elde edilen kemikler ile ilgili Adli Tıp Kurumu tarafından verilen rapora göre söz konusu kuyuda biri bayan olmak üzere 4 kişiye ait DNA profili tespit edildiğini belirtti.
Bu profillerin, kan örnekleri alınan Birlik ve Alabalık ailelerin 29.03.1995 tarihinde faili mechul cinayete kurban giden A.Baki, Kemal, Zübeyir Birlik ve Zeki Alabalık’a ait olduğu kesinleştiğini belirten Kuzu, Söz konusu kuyuda çok az kemik parçasının bulunması nedeni ile kuyudaki kemiklerin savcılık tarafından soruşturma yapılmadan evvel failler tarafından alındığı ve başka bir kuyu veya yere atıldığını düşündüklerini söyledi. Muhtemelen de bu işlemin devletin kolluk makamları tarafından bilindiğini, bu işlemin de 2008 yılında Katarlı köyünde yapılan kazı çalışması esnasında yapıldığını belirten Kuzu, "Birlik ve akrabaları Alavalık’ın kaybettirilme hikayesi Kürdistan’da yaşanılan zorla kaybettirilme vakalarının tüm özelliklerini taşımakta olup kaybettirilmeleri ve infazların devlet merkezli politikaların sonucu olduğu, 1993-1996 yılları arasında bölgede kolluk güçleri tarafından cinayetlerin sistemli ve örgütlü olarak yapıldığını bir kez daha ortaya koymaktadır. Cinayetlerin faillerinden olan dönemin Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Attila Uğur’un serbest bırakılması, insanlığa karşı işlemiş olduğu suçlar nedeni ile yargı önüne halen çıkarılmamış olması, devletin katilleri koruduğunu, gerçeklerin üstünü örtmeye çalıştığının açık kanıtıdır.” dedi.

Yargısız infaz ve zorla kaybettirilmelere ilişkin bunca delil ortaya çıkmasına rağmen, halen devletin cinayet aygıtı olan JİTEM hakkında tatmin edici bir soruşturma veya yargılama yapılmamış olmasının düşündürücü olduğunu ifade eden Kuzu şöyle konuştu: "Yerel savcılıklara devredilen soruşturma dosyalarının üstünün kapatılması endişesindeyiz. Soruşturmaların etkin ve sonuç alıcı bir yöntem ile yapılması temel talebimiz olmak ile beraber sadece adli boyut ile tüm gerçeklikler ortaya çıkmayacaktır. Bunun için TBMM de yargısız infazları ve zorla kaybettirilmeleri irdeleyecek aynı zamanda bu vakaların yoğun olarak yaşandığı tarihlere ilişkin devletin kayıtlarını, 1993 yılındaki MGK kararları da dahil olmak üzere inceleyecek ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacak bir araştırma komisyonun kurulması gereklidir. Kızıltepe’de bulunan bu kemikler, Kürdistan’da işlenmiş insanlığa karşı suçların kanıtıdır. Öldürülmüş olan bu sivil insanların sadece bir mezara sahip olmaları değil aynı zamanda faillerinin de yargı önüne çıkartılması ailelerin ve bizlerin temel talebidir.” diye konuştu

CİHAN

Faili meçhule kurban giden 4 kişinin daha kimlikleri belirlendi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×