Faili meçhul cinayetler davası başladı

1990’lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayeti ile ilgili davanın ilk duruşması başladı. Duruşma sırasında müşteki avukatları ve mahkeme başkanı arasında tartışma yaşandı. Mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi. 1990'lı yıllarda...

Faili meçhul cinayetler davası başladı
16 Mayıs 2014 Cuma 12:48

1990’lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayeti ile ilgili davanın ilk duruşması başladı. Duruşma sırasında müşteki avukatları ve mahkeme başkanı arasında tartışma yaşandı. Mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi.

1990'lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayetle ilgili Mehmet Ağar, özel harekat polisleri ve 19 kişi hakkında 765 sayılı TCK'nın "cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında adam öldürmek" suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilmiş, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasında sonra dava Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne devredilmişti.

Mahkeme başkanı duruşma öncesinde avukatları ve sanıkları sessiz olmaları ve konuşanların sözünü kesmemeleri konusunda uyardı. Duruşmaya sanık ve müşteki avukatları, tutuklu sanık Ayhan Çarkın, tutuksuz sanıklar Korkut Eken, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Seyfettin Lap, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Uğur Şahin, Lokman Külünk ve müşteki yakınları katıldı.

Duruşma başında mahkeme başkanı avukatları ve sanıkları sessiz olmaları ve konuşanların sözünü kesmemeleri koşunda uyardı. Sanık Korkut Eken’in savunmasında sonra söz isteyen müşteki avukatlarına mahkeme başkanı söz vermedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı avukatların bu durumunu tutanağa geçirmek istedi. Devam eden işlem sırasında avukatların itirazları devam etti. Bunun üzerine mahkeme başkanı avukatların dışarı çıkarılmasını istedi. Avukatlar dışarı çıkmayınca mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame, Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetlerini kapsıyor.

İddianamede yer alan "şüpheliler" ise şunlar: Mehmet Kemal Ağar, İbrahim Şahin, Mehmet Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven ve Muhsin Korman.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×