Eyüp Sultan'a Gelenler Finiküler İle Metroya Gidecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti adayı Kadir Topbaş Eyüp meydanında vatandaşlara seslendi.

Eyüp Sultan'a Gelenler Finiküler İle Metroya Gidecek
21 Şubat 2014 Cuma 21:40

Mehteran takımı ile karşılanan Topbaş, AK Parti Eyüp Başkan Adayı Remzi Aydın ile seçim otobüsünün üzerinden vatandaşlara seslendi.

HALİÇ'TE 42 ÇEŞİT BALIK VAR 

Haliç'in kültür ve turizm havzası haline geldiğini ifade eden Topbaş “Haliç bırakın oturmayı, yanından geçmek hak getireydi. Bugün bir sahil ilçesi. Şimdi Haliç'te 42 çeşit balık var, hayat var. Haliç'te hayat yeniden başladı" dedi.

HALİÇ'E KANCA BURUNLU OSMANLI TEKNELERİ 

Haliç'te teknecilik yapanlara elektrik motorlu kanca burunlu tekneler verileceğini belirten Topbaş, “Burada teknecilik yapanların her birine Osmanlı'da kanca burun denilen teknelerinden yaptırıyoruz. Kıyafetlerini biz vereceğiz. Tekneler elektrik motorlu olacak, onlara bedava vereceğiz. Burada gondollar gibi bizim kültürümüzden bir parça olarak hizmet verecekler" şeklinde konuştu.

EYÜP SULTAN'A GELENLER FİNİKÜLERLE METROYA ULAŞABİLECEK 

Eyüp'ün ulaşımını kolaylaştırmak için atılan adımları anlatan Topbaş Sultançiftliği Edirnekapı tramvayının yüzeysel bir proje olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Bu hattı Veznecilere kadar metroya çeviriyoruz. Sultançiftliği'nden Arnavutöy'e, 3.havaalanına devamı olan metroyu Ulaştırma Bakanlığı yapacak. Vezneciler'den binen biri 3. Havaalanı'na metroyla gelecek" Topbaş Eyüp'e bir finiküler yapılacağını belirterek “Bayrampaşa metro istasyonundan Eyüp Meydanı'na finiküler projesini başlatıyorum. Eyüp Sultan'a gelenler finikülerle metroya ulaşabilecekler" dedi. Topbaş, Pier Loti'den Vialand ve Miniatürk'e teleferik inşa edileceğini belirterek, “Pier Loti'den Rami kışlasının olduğu yerde Türkiye'nin en büyük kütüphanesini yapacağız" dedi. 

EYÜP SULTAN TÜRBESİNİ İĞNEYLE KUYU KAZAR GİBİ ONARIYORUZ 

Eyüp Cami meydanının yayalaştırma projesini tamamladıklarını ifade eden Topbaş “Eyüp Sultan Türbesini iğneyle kuyu kazar gibi yeniden onarıyoruz. Çalınmış çiniler var maalesef. Türbeyi Eyüp Sultan Ebu Eyyüb El Ensari Hazretleri'ne yakışır biçimde yeniden onarıyoruz" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×