Eymir Gölü’nün sit derecesi düşürüldü, yapılaşmanın önü açıldı

Geçtiğimiz yıl içinden tartışmalı bir şekilde yol geçirilen ODTÜ arazisine yönelik yeni bir koruma planı hazırlandığı ortaya çıktı. Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni planda tartışmalı tünel...

Eymir Gölü’nün sit derecesi düşürüldü, yapılaşmanın önü açıldı
17 Temmuz 2014 Perşembe 13:58

Geçtiğimiz yıl içinden tartışmalı bir şekilde yol geçirilen ODTÜ arazisine yönelik yeni bir koruma planı hazırlandığı ortaya çıktı. Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni planda tartışmalı tünel yol ile Eymir Gölü’ne yönelik maddeler yeni bir tartışmayı alevlendirecek cinsten. Doğal sit alanı olan Eymir Gölü’nün çevresinin bazı bölümleri sit derecesi düşürülerek ‘turizm belgeli işletmeciliğin’ önü açılmış oldu. Bir ay askıda kalan plan, ‘ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’ adıyla değil isimsiz olarak yer aldığı için kimsenin dikkatini çekmedi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yeni planla ilgili dava sürecini hemen başlatma kararı aldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arazisine yönelik yeni bir koruma planının ortaya çıktığını açıkladı. Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan planın 20 Mayıs’ta onaylanarak askıya çıktığını belirten Candan, planın askı sürecinin de ‘gizli kapaklı’ olduğunu savundu. Yeni planın, eski koruma planının da gerisinde olduğunu belirten Tezcan Karakuş Candan, ODTÜ’nün içinden geçen tünel yol ile Eymir Gölü çevresiyle ilgili maddelerinin ‘korumayı değil bozmayı’ esas aldığını söyledi. Candan, askı süreçlerini sürekli takip ettikleri halde ODTÜ’yle ilgili bu önemli karardan geç haberdar olmalarının sebebini, “Çünkü ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı adıyla değil isimsiz olarak askıda kalmış. Böylece herkesten gizlenmiş plan. Planı, gizli kapaklı, fark ettirmeden geçirme yaklaşımı var.” şeklinde açıkladı. Candan, yeni koruma planında bir kısmı sit alanında olan tünel yolla ilgili ‘sıkıntılı durum’un da aynen devam ettiğini kaydetti.

Yeni koruma planıyla Eymir Gölü’yle ilgili ‘riskli bir durum’un ortaya çıktığını belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Eymir Gölü’nün çevresinin bir bölümü ikinci derece doğal sit alanı ilan edilmiş. İkinci derece doğal sit alanı yönetmelikte şöyle geçiyor: ‘Bu alanlarda turizm, yatırım ve turizm işletme belgeli turistik tesisler ile hizmete yönelik yapılar dışında herhangi bir yapılaşmaya gidilemez.’ Yani bu alanların tamamı turizm yatırım ve turizm işletme belgeli turistik tesislere açılacak anlamına geliyor bu karar. Yani Eymir Gölü’nün çevresinin bir bölümü yapılaşmaya açılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Tezcan Karakuş Candan, yeni planla ilgili dava sürecini hemen başlatacaklarını, hukuki sürecin dikkatle izleneceğini vurguladı. CİHAN

Eymir Gölü’nün sit derecesi düşürüldü, yapılaşmanın önü açıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×