Eyaletler, Gabriel’in enerji sübvansiyonu reformunda ikiye ayrıldı

Alman Federal Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel’in (SPD) yenilenebilir enerjiye yapılan sübvansiyonların kısıtlamasını öngören reform planını Aşağı Saksonya ve Mecklenburg Vorpommern desteklerken, Baden-Württemberg (BW) ve Hessen tedirginlikle karş.

Eyaletler, Gabriel’in enerji sübvansiyonu reformunda ikiye ayrıldı
23 Ocak 2014 Perşembe 16:38

Alman Federal Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel’in (SPD) yenilenebilir enerjiye yapılan sübvansiyonların kısıtlamasını öngören reform planını Aşağı Saksonya ve Mecklenburg Vorpommern desteklerken, Baden-Württemberg (BW) ve Hessen tedirginlikle karşıladı.

Mecklenburg-Vorpommern Başbakanı Erwin Sellering bunun ‘büyük bir milli görev‘ olduğunu ve konuşulması gerektiğini savundu. Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil ise “Sektörün derin bir krizde olduğunu tartışmaya gerek yok. Kısıtlama Offshore sektörünün kurtulması için tek yol. Bunu uygulamazsak şirketler ardı ardına iflas edecekler.” diyerek Gabriel’i destekledi.

BW Çevre Bakanı Franz Untersteller (Yeşiller) ise reform paketinin etkisini tam olarak kestirmenin mümkün olmadığını savundu. Untersteller, “Ancak paketin eyalette tedirginliğe sebep olduğunu belirtebilirim” dedi. Eyalet, 2020 yılına kadar rüzgar türbini sayısını üç kat artırarak bin 200′e çıkarmayı hedefliyor. Bu sayede eyalette kullanılan enerjinin yüzde onu rüzgar enerjisinden elde edilecek. Ancak reform paketi sebebiyle yatırımcıların paniğe kapılmasından endişe duyuluyor.

Reform paketine bir eleştiri de Hessen’den geldi. Yeşiller’in Hessen Başkanı El Vezir, yeni tekliflerin enerji alanında hedeflenen dönüşümleri riske attığını söyledi. El Vezir, paketin yenilenebilir enerjiler arasında en ucuz olan rüzgar enerjisi için Kassel’de yatırım yapılan bölgelerin projelerini zora soktuğunu ileri sürdü. Eyalette CDU ve Yeşiller’in koalisyon anlaşmalarına göre yenilenebilir enerji payının 2019 yılına kadar ikiye katlanması hedeflenmişti.

Yeşiller Eş Başkanı Simone Peter de enerji reform paketini eleştirdi ve federal hükümeti yanlış yöne doğru ilerlemekle suçladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×