EÜAŞ Genel Müdürü Alış: İşçi alımı gündemde değil

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi ile bölgede kurulu bulunan termik santrallere işçi alımına ilişkin yaptığı açıklamada şuanda böyle bir gündemlerinin olmadığını söyledi.

EÜAŞ Genel Müdürü Alış: İşçi alımı gündemde değil
22 Ocak 2014 Çarşamba 17:28

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi ile bölgede kurulu bulunan termik santrallere işçi alımına ilişkin yaptığı açıklamada şuanda böyle bir gündemlerinin olmadığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış ile birlikte Afşin-Elbistan bölgesindeki termik santraller ve kömür sahalarında incelemelerde bulundu. Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürü Ahmet Yaldız, Afşin-Elbistan B Termik Santrali Müdürü Mustafa Has, Afşin-Elbistan A Termik Santrali Müdürü Faik Sağlam ve diğer yetkililerin eşlik ettiği Müsteşar Metin Kilci ve Genel Müdür Halil Alış, ilk olarak Çöllolar Kömür İşletmesi'ni gezerek, yetkililerden işletmenin son durumu hakkında brifing aldı. Daha sonra arıza ve yangın nedeniyle 2 ünitesi devre dışı kalan Afşin-Elbistan B Termik Santrali'ne geçen Kilci’ye Santral Müdürü Mustafa Has tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi aktarıldı. Kilci, burada da arıza giderme çalışmaları süren tribün ve jeneratörleri yerinde inceledi.

Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nde de Santral Müdürü Faik Sağlam'dan bilgi alan Kilci ve beraberindeki heyet, son olarak Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğü'ne geçti. İşletme Müdürü Ahmet Yaldız ile birlikte üretim yapılan sahayı ve susuzlaştırma çalışmalarını inceleyen Kilci, bu kapsamda açılan sondaj kuyuları hakkında da bilgiler aldı. İşletmeler ve termik santrallerdeki incelemeler sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, bölgeye kurulması planlanan yeni termik santrallerle ilgili olarak uluslar arası konsorsiyumlarla görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Açıklamalarına ilk olarak göçüğün yaşandığı Çöllolar Kömür Sahası'nın geleceğine ilişkin değerlendirme yaparak başlayan Kilci, “Çöllolar Kömür Havzası’nda üretimin yeniden başlaması amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Güvenli madenciliğin yapılabilmesi için öncelikle sahanın ve etrafının susuzlaştırılması son derece önemli. Bu konuda çok sayıda sondaj yapıldı. Bu çalışmalar devam ediyor. Bilahare dekapaj çalışmalarına ve kömür üretim çalışmalarına başlanacak” şeklinde konuştu.

Meydana gelen arıza ve yangının ardından üretim yapılamayan Afşin-Elbistan B Termik Santrali'ne ait iki üniteyi yeniden emre amade hale getirebilmek için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını kaydeden Kilci, “Bir ünitemiz yangından dolayı, bir ünitemiz de külden dolayı devre dışında. Ancak çok kısa bir zaman içerisinde bu iki ünitenin devreye alınacağını tahmin ediyoruz. Yangınla ilgili tamiratın yapılabilmesi için ihale yapıldı, birkaç ay içinde inşallah ünitelerimizi devreye almış olacağız" bilgilerini aktardı.

ÇEVRE KONUSUNDA YÜKÜMLÜLÜK VE CEZA SÖZ KONUSU DEĞİL!

Afşin-Elbistan bölgesindeki enerji yatırımlarına ilişkin de açıklamalar yapan Kilci, bu konuda uluslararası konsorsiyumlarla görüşmelerin sürdüğünü hatırlatarak; “C ve D santralleri ile ilgili bazı uluslararası konsorsiyumlar ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şu anda netleşmiş bir firma ya da ülke söz konusu değil. Önümüzdeki aylarda bu çalışmaların gelişimine göre bu konuda kamuoyunu bilgilendireceğiz” şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının termik santrallere çevre kirliliğinden dolayı ceza yazılamamasını öngören karara ilişkin sorusunu da cevaplandıran Kilci, "Termik santrallerin meydana getirdiği çevre kirliliğinden dolayı ceza yazılmaması yönünde bir karar söz konusu değil. EÜAŞ'a ait termik santrallerinin çevre mevzuatına ilişkin yükümlülükleri 2020 yılına kadar ertelenmişti. 2020 yılına kadar kamu santrallerinde böyle bir yükümlülük söz konusu değil, bir ceza da söz konusu değil. Tabii ki erteleme de gündemimizde değil." dedi.

Son olarak AEL İşletmesi'ndeki kömür üretiminin artırılması amacıyla yapılan dekapaj ve susuzlaştırma çalışmalarına dair de bilgiler aktaran Kilci, kömür üretiminin arttırılması için yeni bir model geliştirmeyi planladıklarını söyledi. Kilci, “AEL İşletmesi'nde üretimin artmasına yönelik arkadaşlarımız burada son derece başarılı çalışmalar yapıyorlar. Bildiğiniz gibi B Termik Santralini de Kışlaköy sahasından besliyoruz. Kışlaköy sahasındaki üretimin artırılması için yeni bir model geliştirebiliriz. Çünkü Kışlaköy'deki kömürden hem A hem de B santralini belli bir süre beslemek durumunda kalabiliriz. Bunun sağlıklı bir şekilde devamını sağlayacağız inşallah” diye konuştu.

Kilci’nin değerlendirmelerinin ardından basın mensuplarının bölgede kurulu bulunan termik santraller ve AEL Kömür İşletmesi’ne işçi alımı yapılıp yapılmayacağına dair sorularını yanıtlayan EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış ise, şuanda böyle bir gündemlerinin olmadığını vurguladı. Genel Müdür Alış, “Bir işçi alımı şuanda yok.” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×