Eskişehir'de emniyet kemeri tokası takana para cezası uygulanacak

Eskişehir'de emniyet kemeri takmayan sürücülerin, sinyal sesini kesmek için kullandıkları tokalara ve bunların satışına yasak getirildi.

Eskişehir'de emniyet kemeri tokası takana para cezası uygulanacak
25 Ocak 2014 Cumartesi 13:28

Eskişehir'de emniyet kemeri takmayan sürücülerin, sinyal sesini kesmek için kullandıkları tokalara ve bunların satışına yasak getirildi. Söz konusu aparatı satan işyeri sahiplerine, aparat takan sürücülere ve yolculara 189 lira para ve idari para cezası uygulanacak.

Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre şehir genelinde meydana gelen trafik kazalarında sürücülerin, emniyet kemeri hatırlatma sistemini yanıltmak için kilit ünitesine aparat taktığı, bunların emniyet kemeri kullanma alışkanlığını olumsuz etkilediği, bunun neticesinde yaralanmalara, can ve mal kaybına sebep olan kazalar yaşandığı tespit edildi. Bu bağlamda il sınırları içerisinde emniyet kemeri hatırlatma sistemlerini yanıltmak için kullanılan aparatları satan işyeri sahiplerine ve trafik denetimlerinde kemer tokası, aparat kullandıkları tespit edilen sürücüler ve yolculara idari yaptırımlar uygulanacağının belirtildiği açıklamada şunlar kaydedildi: "Eskişehir il sınırları içerisinde, emniyet kemeri takılması zorunlu araçlarda emniyet kemeri hatırlatma sistemlerini yanıltmak için aparat bulundurulması ve kullanılması yasaktır. Bu karar uyarınca emniyet kemeri hatırlatma sistemlerini yanıltmak için aparat satan işyerleri sahiplerine ve yapılan trafik denetimlerinde aparat takan sürücülere ve yolculara, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesinin 1. fıkrasına göre 189 TL idari para cezası uygulanacaktır." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×