Eskişehir'de Bakan Avcı'ya 'Berkin Elvan' protestosu

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde bir grup öğrenciler tarafından protesto edildi.

Eskişehir'de Bakan Avcı'ya 'Berkin Elvan' protestosu
20 Mart 2014 Perşembe 17:03

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde bir grup öğrenciler tarafından protesto edildi. Kampüsteki restoranda mahsur kalan Bakan Avcı, öğrencilerin girişi kapatması nedeniyle, mutfak çalışanlarının kullandığı personel kapısını kullanarak olay mahallinden ayrıldı.

Bakan Nabi Avcı'nın, Türk Dünyası Gazeteciler Toplantısı sonrasında, kampüsteki taş binadaki restoranda yemeğe geçtiğini öğrenen öğrenciler, kısa sürede bölgeye gelerek Bakan Avcı'ya protesto etti. 'Berkin Elvan'ın katilini üniversitemizde istemiyoruz.", " AK Parti işbirlikçilerini üniversitemizde istemiyoruz" diyerek slogan atan grubu polis, Taşbina Restoran etrafına barikat kurarak yaklaştırmadı. Uzun süre restorandan çıkamayan Bakan Avcı, daha sonra restoranın arkasında yer alan personel kapısından çıkarak bölgeden ayrıldı. Öğrenciler eylemde Taşbina’nın camını tekmeyle kırdı. Bu arada eylemci öğrenciler, bir polisin kalkanını zorla aldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kongre ve Kültür Merkezi'nde, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisi'nin kapanışı ve ödül törenine katılan Bakan Avcı, daha sonra Anadolu Üniversitesi'nde yapılmakta olan Türk Dünyası Gazeteciler Toplantısı'na katıldı. Bakan Avcı'nın Türk Dünyası Gazetecileri Toplantısı'na katıldığını öğrenen bir grup öğrenci, toplantı sonrası bakanın Taşbina Restoran'a geçtiğini öğrenince kısa sürede burada toplandı.

BAKAN AVCI’YA ÜNİVERSİTE RESTORANIN DA PROTESTO

Taşbina önünde toplanan eylemci öğrenciler, Bakan Avcı'ya " Berkin Elvan ve Ali İsmail'in katillerini üniversitemiz de istemiyoruz.", "AK Parti yandaşlarını üniversitemizde istemiyoruz, defolun." şeklinde slogan attı. Bu esnada polis Taşbina Restoran'ın çevresini Çevik Kuvvet ekibiyle adeta etten barikat kurdu. Çok sayıda polis kuvveti takviye olarak kampüse istendi. Polis, restoran içine girmeye çalışan öğrencilerin girişine izin vermeyince gerginlik çıktı, arbede yaşandı. Bu sırada bazı eylemci öğrenciler, Bakan Avcı ile Vali Tuna’nın içeride bulunduğu Taşbina Restoran'ın camını tekmeyle kırdı. Eylemci sayısının artması üzerine Bakan Avcı, Taşbina Restoran'ın arka bölümünde yer alan personel kapısından dışarıya çıkarıldı. Bakan Avcı, daha sonra polis ve korumalar eşliğinde kampüsten ayrıldı. Bakan Avcı'nın restorandan çıktığını öğrenen öğrenciler, eylemlerini bıraktı.

EYLEMCİLER POLİS KALKANI ÇALIP ÜZERİNE BERKİN ELVAN RESMİ YAPIŞTIRDI, HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ

Bu sırada ilginç bir olay yaşandı. Bazı eylemciler bir polisin kalkanına Berkin Elvan resmini yapıştırmak istedi. Buna izin verilmeyince bazı eylemciler bir polisin kalkanını çaldı. Eylemci öğrenciler bu polis kalkanının üzerine Berkin Elvan resmini yapıştırdı. Ardından bu kalkanı Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan'ı hediye etmek için rektörlüğe yürüdü. Fakat eylemcilerin rektörlüğe girerek Rektör Gündoğan ile görüşüp, kalkanın hediye edilmesine izin verilmedi. Bunu gerçekleştiremeyen eylemci öğrenciler daha sonra rektörlük kapısı önünde üzerine Berkin Elvan'ın resmini yapıştırdıkları polis kalkanı ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Eylemci öğrenciler, daha sonra dağıldı.
CİHAN

Eskişehir'de Bakan Avcı'ya 'Berkin Elvan' protestosu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×