Eski Bakan Kılıç, Karakucak Güreş Şenlikleri'ni izledi

Bafra Bengü ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından organize edilen 22. Yayla Karakucak Güreş Şenlikleri'nde, Samsun’un Çarşamba ilçesinden Yalçın Sözen, başpehlivanlığı kazanırken, Samsun’un Terme ilçesinden Tanju...

Eski Bakan Kılıç, Karakucak Güreş Şenlikleri'ni izledi
04 Ağustos 2014 Pazartesi 14:13

Bafra Bengü ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından organize edilen 22. Yayla Karakucak Güreş Şenlikleri'nde, Samsun’un Çarşamba ilçesinden Yalçın Sözen, başpehlivanlığı kazanırken, Samsun’un Terme ilçesinden Tanju Gemici ikinci oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra güreşler başladı. Bafra Bengü Yaylası'nda 315 güreşçinin peşrev çektiği geleneksel 22. Yayla Şenliği Güreşleri, renkli görüntülere sahne oldu. Seyircilerin coşkun tezahüratları arasında sabah saat 10.00'da başlayan ve akşam 20.00'da sona eren güreşler, kıran kırana geçti. Başpehlivanlığı kazanan Yalçın Sözen’e 1500 TL para ödülü ve çeşitli hediyeler verildi. Bafra Bengü ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Keskin, köylerinin yayla kısmı hariç, Altınkaya Barajı inşaatı yapılırken istimlâk edildiğini, köy halkının Hatay, Bursa, İstanbul, Çerkezköy, Bolu, Vezirköprü ve Bafra'ya göç ettiğini söyledi.

Bafra Bengü ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen 22. Geleneksel Yaz Şenliği ve Karakucak Güreşleri yapıldı. Bengü Köyü Çatak Söküğü Yaylası'nda yapılan şenliklerde; baş, baş altı, büyük orta, küçük orta, tozkoparan, deste, teşvik, tozkoparan ve minik olmak üzere dokuz dalda yapılan güreşlere çeşitli illerden 315 güreşçi katıldı. Güreşlerde başpehlivanlığı Samsun’un Çarşamba ilçesinden Yalçın Sözen alırken, ikinciliği Samsun Termeli ilçesinde Kocaeli Belediyesine güreşen Tanju Gemici, üçüncülüğü ise, Kocaeli’den Muhammet Emin aldı. 34 adayın ağalık için kıyasıya yarıştığı ihalede, ağalık 200 bin liraya İşadamı İlyas Yahşi’ye kaldı. Ağalığı devralan iş adamı İlyas Yahşi, eski ağa ve dernek yönetimi ile birlikte zafer turu attı. Zaman zaman ilginç anların yaşandığı güreşlerde güreşçiler rakiplerini karıştırdı.

Güreş alanında vatandaşlara hitaben konuşma yapan eski Gençlik ve Spor Bakanı, Samsun Milletvekili Suat Kılıç, "Değerli kardeşlerim bu dağlarda, yaylalarda, her zaman her zeminde, sizlerin hizmetine olmayı gayret ettik. Bengü hem Bafra’nın, hem Alaçam’ın en eski yerleşimlerinden biridir. Bengü de, Anadolu’nun Türk-İslam tarihi var. Bengü bu toprakların senedi, tapu, bakınız her taraftan geldik buradayız. Çünkü Bengü’nün tarihi var. Bengü'nün geçmişi var. Bengü’de bu toprakların, eyvallah tapu senedi var." dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise,"Sizin buraya gelme amacınız, sadece bir güreş seyretmek olmadığını ben çok iyi biliyorum. Buraya gelme amacınızın özünde, hasret gidermek var. Birçoğunuz Vezirköprü’nün, Bafra’nın yani Bengü’nün, Alaçam’ın Kızlan’ın dışında yaşıyor ve Kızlan’a, Vezirköprü’ye, Sinop Durağan’a ve özellikle Bengü’ye, yaz aylarında, izinlerinizi alarak hasret gidermek için geliyorsunuz. Buradaki varlığınızın da temel nedeni, köklerinizin, bağlarınızın kaydedilmemesi için hatıralarınızın, anılarınızın yaşatılmasına dönük bir hassasiyetten kaynaklanan bir gayretle buralara geliyorsunuz. Özveride bulunuyorsunuz, tatilinizi buralarda geçiriyorsunuz. Onun için sizi bir kez daha tebrik ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Ben güllüler derneğinin kuruluş amacı da bu. Özellikle barajın oluşturduğu kamulaşmadan sonra dağılmış olan köylerdeki sosyal birlikteliği ve beraberliği yaşatmak için kurduğunuz derneği de yaşatmaya dönük çalışmalarınızın önünde de bu var. Bir daha ki sene inşallah bu büyük organizasyonu daha teşkilatlanmış bir alt yapıda olacak. Sizlere layık bir şekilde bu güreşleri organize edeceğiz.” diye konuştu. CİHAN

Eski Bakan Kılıç, Karakucak Güreş Şenlikleri'ni izledi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×