ESDER’den ATO’ya ‘Shopping Fest’ tepkisi

Ankara’da bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Shopping Fest’e Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’nden sert tepki geldi. Dernek, festivalde sokak defilelerinin ve yabancı mankenlerin olmasını eleştirdi. Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı...

ESDER’den ATO’ya ‘Shopping Fest’ tepkisi
02 Mayıs 2014 Cuma 16:23

Ankara’da bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Shopping Fest’e Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’nden sert tepki geldi. Dernek, festivalde sokak defilelerinin ve yabancı mankenlerin olmasını eleştirdi.

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Ankara Shopping Fest kapsamında düzenlenen kimi etkinliklerin en başta adının problemli olduğunu belirterek, festivalin içeriğiyle Türk kültür yapısına uymadığını, ayrıca küçük esnafa bir katkı sunmadığını kaydetti.

"DEĞERLERİMİZLE ÖRTÜŞMÜYOR"

Shopping Fest’in AVM esnafına yaradığını belirten Çelikus, “Bu yapılan tüketim toplumu oluşturmak aynı zamanda da bir yabancı kültürü de empoze etmek. Geçen sene gördük, bizim kültürümüze yararı olmayan, değerlerimize en ufak bağlantısı olmayan, genç kızlar ve genç erkekler gördük. Tamamen Türkiye’deki yapıya hem ekonomik hem kültürel yapıya farklı bir bakış ve bizim değerlerimizle örtüşmeyen bir bakış. Bunun küçük esnafa zaten hiçbir faydası yok. Bu AVM’lerin küçük esnafı boğması. AVM’lerin lehine bu festival. Benim küçük esnafıma bir yararı yok.” diye konuştu.

"PARASI ÜYELERİN CEBİNDEN ÇIKACAK"

ESDER Başkanı Çelikus, ATO’nun festival için harcadığı paranın kaynağına da işaret ederek “Bu paralar ticaret odasına üye olan herkesten kesilen para. Bu bütçe esnafın ve Ankara halkının cebinden çıkacak. Ankara esnafına biz bunun en küçük bir etkisini görmedik. Odanın belediyenin parası bu şekilde çar çur ediliyor. ATO’nun esnafın, sanatkarın, ticarete yatırım yapan insanların parasının kolayca harcanmasıdır. Amaç kültür başkalaşması meydana getirmek, değerlerimizi altüst etmek.” ifadelerini kullandı.

"İLLA BİR ŞEY YAPILACAKSA AHİLİK GELİŞTİRİLSİN"

ESDER Başkanı Mahmut Çelikus, alternatif bir etkinlik önerisinde de bulunarak, asıl Ahiliğin geliştirilmesini istedi. Ankara’nın bir Ahi şehri olduğunu kaydeden Çelikus sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu etkinlikle birleştirilir, tüketici gözüyle değil müşteri gözüyle bakılır olaya. Biz ticaret erbabı olarak müşterimizle diyalog içerisindeyiz ama Ahilik kültürü içerisinde değerlerimize göre sistemler yapılırsa hem bu milletin değerleri yeniden gündeme gelir hem bu uygunsuz olan fiiliyat da bertaraf edilmiş olur. Sayın Başkan’a buradan söylüyorum, kendinize gelin, özünüze dönün ve kutlamaları mutlaka Ahilik kültürü çerçevesinde yapın ki bereketli olsun. Yoksa bu işin esnafa ve kültür hayatımıza hiçbir katkısı olduğuna inanmıyorum 3 yıldır yapılan işte tamamen fiyaskodur. Ahilik kültürü çerçevesinde festival yapılırsa talep daha da artar.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×