Erzurum’da ‘Şimdi Hareket Zamanı’

Avrupa Birliği projesi olarak 2012 yılında uygulanmaya başlayan Move Week kampanyası kapsamında yürütülen 'Şimdi Hareket Zamanı' etkinliklerinin Erzurum’da da yapılması için çalışmalara başlandı. Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ın...

Erzurum’da ‘Şimdi Hareket Zamanı’
10 Temmuz 2014 Perşembe 16:43

Avrupa Birliği projesi olarak 2012 yılında uygulanmaya başlayan Move Week kampanyası kapsamında yürütülen 'Şimdi Hareket Zamanı' etkinliklerinin Erzurum’da da yapılması için çalışmalara başlandı.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ın daveti üzerine Erzurum’a gelen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve ENVERÇEVKO Eurovelo Koordinatörü Feridun Ekmekci, Şimdi Hareket Zamanı haftasının proje hedefi olan, hareketsizlikten kaynaklanan sağlık sorunları ve projenin uygulanmasıyla ilgili etkinliklerin önemi hakkında bilgi verdi. Ekmekci, 29 Eylül-5 Ekim 2014 tarihleri arasında Avrupa’da gerçekleştirilecek olan Now We Move (Şimdi Hareket Zamanı) etkinlikleri için bilgilendirmede bulunarak, etkinliğin geçen yıl Uzundere ve Bodrum ilçelerinde gerçekleştirildiğini söyledi.

ENVERÇEVKO Eurovelo Koordinatörü Feridun Ekmekci, “Bu kapsamda Now We Move haftasında farkındalık oluşturulması bakımından Erzurum’da da bu etkinlikleri gerçekleştirmek istiyoruz. Avrupa Bisikletçiler Federasyonu ECF verilerine göre 34 milyon Avrupalı bugün bisiklet kullanıyor. Bu şekilde ekonomik değer 200 Milyar Euro bulmaktadır. Altyapı maliyeti çok daha ucuz. Bir kilometre araç yoluna karşılık 10 kilometre bisiklet yolu yapılabiliyor. Avrupa ulaşım aracı olarak şu an yüzde 7.4 oranında kullanıyor. 2020’ye kadar bu oranı yüzde 15’e çıkarmayı hedefliyor.“ dedi.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak ise bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasından yana olduğunu söyledi. Kent içi yaya ve bisiklet trafiğinin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Vali Altıparmak, bazı caddelerin araç trafiğine kapatılmasının şehri rahatlatacağını ve havasını değiştireceğini belirtti. Yaya ve bisiklet ile yapılan seyahatlerde gerçekleştirilen alışveriş oranlarının arttığına dikkat çeken Vali Altıparmak, kent merkezinin dışında ayrıca Tabyaların da bisiklet trafiğine açılabileceğine dikkat çekti.

Valilik toplantı Salonunda Vali Ahmet Altıparmak başkanlığında yapılan toplantıya; Vali Yardımcısı Ömer Hilmi Yamlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Öztürk, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Memduh Ceyhan, Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faris Karahan, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×