Erzurum’da işsizlikle bilinçli mücadele ediliyor

Erzurum Çalışma ve İş Kurumu, işsizliğin azaltılması, istihdam alanlarının belirlenmesi, genç işsizlerin girişimci özellik kazanması ve nitelikli iş gücünün artması için önemli çalışmalar yapıyor.

Erzurum’da işsizlikle bilinçli mücadele ediliyor
09 Aralık 2013 Pazartesi 18:13

Erzurum Çalışma ve İş Kurumu, işsizliğin azaltılması, istihdam alanlarının belirlenmesi, genç işsizlerin girişimci özellik kazanması ve nitelikli iş gücünün artması için önemli çalışmalar yapıyor. Erzurum’da ilk kez iş gücü piyasası analiz raporu hazırlayan ve Erzurum’a ait İşgücü Piyasası Analizi'ni (İPA) gerçekleştiren kurum, gençlere iş edinme ve girişimcilik ruhu kazandırmada kılavuzluk ederken, aynı zamanda Erzurum iş piyasasının verimlilik bakımından nabzını tutuyor.

Erzurum Çalışma ve İş Kurumu Müdür Yardımcısı Halit Topçu, 2013 yılı iş gücü piyasası ile İş ve Meslek Danışmanlığı Hedef izleme ve gerçekleştirme sonuçlarını açıkladı. Özel sektörden alınan açık iş sayısının 4 bin 560 olduğunu belirten Topçu, 3 bin 10 kişinin işe yerleştirildiğini ifade etti. Özel sektöre yapılan ziyaret sayısının bin 127 olduğunu dile getiren Topçu, işgücü piyasası analiz sayısının 1, belediyelere yapılan protokol sayısının 9, istihdam fuarı ve kariyer günü sayısının 1 ve iş ve meslek danışmanlığı verilen kişi sayısının ise 6 bin 400 olduğunu kaydetti.

Topçu, “İş gücü piyasasındaki nitelikli insan gücü artışı, diğer üretim faktörlerinin daha etkin kullanılması ve verimliliğin artmasını sağlayacaktır. Bu durum iş gücü piyasasının yakından takip edilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. İşsizliğin azaltılması ve tam istihdamın sağlanması bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu alanda gelişmiş dünya ülkelerinde uygulanan, yeniliklere uygun sistemlerin baz alınması ile sürdürülen çalışmalar; ülkemizi ve ilimizi her geçen gün hak ettiği sosyoekonomik gelişmişlik düzeyine yaklaştırdığını söylemek mümkündür.” dedi.

İŞSİZLİK İLE MÜCADELEYE DEVAM

Erzurum’daki çalışma ve hedeflerini paylaşan Topçu şöyle dedi: “Çalışma ve İş Kurumu İstihdam artırılıp işsizliğin düşürülmesi noktasında önemli roller üstelenmiştir. Bu konu ile ilgili hedeflerimize ulaşmamızda aktif iş gücü politikalarımızı iş gücü analiz raporuna göre geliştirip uygulamaktayız. İşsizlik ile mücadelede, kurumumuz tarafından hayata geçirilen meslek edindirme kursları, işbaşı eğitim programları, Toplum Yararına Çalışma Programı, girişimcilik ve aktif iş gücü politikalarının önemi çok büyüktür. 2013 yılı iş gücü piyasası ile meslek danışmanlık hedef gerçekleştirmede istediğimiz hedefe ulaştık. Bu kapsamda gençlerimize İŞKUR hizmetleri, iş arama becerileri, kariyer planı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar, istihdam ve işbaşı eğitim olanakları gibi konularda bilgiler veriyoruz. Ayrıca, gençlerimizi ilin önde gelen işverenleri ile buluşturarak çalışma hayatı ile ilgili bilgi düzeylerini artırmaya çalışıyoruz. 2013 yılının Ekim ayı döneminde ortaya koymuş olduğumuz başarılı performansın dikkat çekici sonuçlarını bir diğer temel hizmetimiz olan aktif iş gücü programlarında da görüyoruz.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×