Erzincan Müftüsü: Böyle bir yeni yıl kutlaması Hristiyanlık'ta dahi yok

Erzincan Müftüsü Galip Akın, yeni yıl kutlamalarına atıfta bulunarak,"Bir peygamberin doğum yıldönümünün bu şekilde kutlanması hiçbir dinde, Hristiyanlık’ta da yok.

Erzincan Müftüsü: Böyle bir yeni yıl kutlaması Hristiyanlık'ta dahi yok
31 Aralık 2013 Salı 13:53

Erzincan Müftüsü Galip Akın, yeni yıl kutlamalarına atıfta bulunarak,"Bir peygamberin doğum yıldönümünün bu şekilde kutlanması hiçbir dinde, Hristiyanlık’ta da yok. Bütün hak dinlerin hedeflediği insan tipi haramlardan uzak kalmayı zorunlu kılar.” dedi.

2014'ün âlemi İslam hakkında hayırlara vesile getirmesi temennisinde bulunan Erzincan Müftüsü Galip Akın, “Huzurun, barışın hakim olduğu, kavganın, terörün, afetlerin olmadığı, kardeşliğin hüküm sürdüğü güzel bir yıl eylesin. Ancak yılbaşı vesilesiyle kendi kültüründen uzaklaşıp, Hristiyani bir kültürün etkisi altında farkına varmadan veya farkında olarak bulunan kardeşlerimizi de görünce de, bu kutlamaların içerisinde bulununca da üzülüyoruz. Halbuki 2013 yılı bizim için bir muhasebe yılı olmalı, ne yaptık, neler kazandık, neler kaybettik, neredeyiz, daha ileriye nasıl gitmeliyiz hesabını yapıp, muhasebesini görmeliyiz. Ve 2014’de de daha ileri bir şekilde eksikliklerimizi telafi etmek zorundayız.” dedi.

İNSANIMIZIN DEJENERE EDİLMİŞ KÜLTÜRLERİN İÇERİSİNDE OLMASI BİZİ ÜZÜYOR

Müftü Galip Akın; “Ancak bu vesileyle insanlarımız ve büyük şehirlerde görüyoruz. Milli piyango biletleriyle, toto, loto biletleriyle hayatını şansa bağlamış, terlemeden kazanmayı alışkanlık haline getirmiş, bu kardeşlerimizin özellikle çocuklarımızın kendi medeniyetimizin öz kültürümüzün dışındaki bazı dejenere edilmiş bu kültürlerin içerisinde olması bizi üzüyor. Depremler sadece yer altından gelen sallayan yıkan hadiseler değildir. Sosyal depremlerde vardır. Bugün kültürel yozlaşmada, sosyal yozlaşmada hayatımızın içerisindeki bu manevi erozyonlarda insanımızın, gençliğimizin, çocuklarımızın heba olması bizi yıkıyor. Biz buna dikkat çekmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

BİR PEYGAMBERİN DOĞUM YIL DÖNÜMÜ BÖYLE KUTLANILMAZ

Bir peygamberin doğum yıldönümünün bu şekilde kutlanmasının hiçbir dinde, Hristiyanlık’ta da olmadığına dikkat çeken Müftü Akın, “Böyle bir şekilde peygamberin doğumu kutlanılmaz. Çünkü haramlardan uzak kalmak gerek. Bütün hak dinlerin hedeflediği insan tipi budur. Haramlardan uzak kalmaktır. Bugünlerde kendinden geçercesine eğlenmek, sanki bir yerleri fetih etmişçesine zevki sefanın içerisine dalmak, haramların içerisine dalmak, fuhşun, zinanın, içkinin kenarlarında bulunmak bile insanı sıkıntıya sokacağından ben sevgili kardeşlerime bu hususta hassasiyetlerini dikkate alacaklarını düşünüyorum. Kendi öz kültürümüzdeki değerlerimizden hiçbir zaman pörsüme yaptırmadan ve taviz vermeden çocuklarımıza güzel değerlerimizi öğreterek bu gibi bizim olmayan değerlerin hayatımıza girmesine mani olmalarını istirham ediyorum. Günahlardan uzak, iyiliklerle dolu, güzelliklerle dol, barış dolu, huzur dolu, kardeşlik dolu bur yıl temenni ediyorum.” açıklamasında bulundu.CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×