Ermişler: Bugüne kadar Balıkesir ticaretinin röntgeni çekilmemiş

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Başkanı Fahri Ermişler, göreve geldikten sonra ilk altı ayda yaptıkları çalışmalarla eksikleri belirlediklerini söyledi.

Ermişler: Bugüne kadar Balıkesir ticaretinin röntgeni çekilmemiş
15 Ocak 2014 Çarşamba 18:33

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Başkanı Fahri Ermişler, göreve geldikten sonra ilk altı ayda yaptıkları çalışmalarla eksikleri belirlediklerini söyledi. Ermişler, "Yaptığımız çalışma sonucunda Balıkesir ticaretinin röntgeninin çekilmediğini gördük. Biz hastalığı bilemezsek, ilacına karar veremeyiz. Bu kapsamda Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ile 'Kümelenme' projesini hayata geçirdik." dedi.

BTO tarafından yürütülen söz konusu proje hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, BTO Başkanı Ermişler, BTO Meclis Başkanı Yücel Yılmaz ve oda bünyesinde faaliyet gösteren 18 meslek komitesinin başkanları katıldı. Açılışta konuşan Meclis Başkanı Yılmaz, komitelerin odanın olmazsa olmaz unsurları olduğunu bildirdi. Oda bünyesinde 18 komitenin bulunduğunu ifade ederek, "Söz konusu 18 komitenin altında toplam 6 bin 600 şirket bulunuyor. Her bir komitemiz, ayda bir toplanarak Balıkesir ticaretinin daha iyi noktalara gelmesi için çalışma yapıyor. 2014 yılının ticaret olarak hepimize bol ve bereketli güzel bir yıl olmasını temenni ediyorum. Komitelerimizin sağlıklı çalışması, ticarette hedeflerle ilerlememizi sağlayacak." şeklinde konuştu. Fahri Ermişler de 2014 yılının ticaret çalışmalarına bu toplantıyla başladıklarını belirterek, "Kümelenme projesiyle sektörlerin faaliyet alanları belirlenecek, firma satışları ortaya çıkarılacak. İstihdam konusu belirlenecek ve ihracat faaliyetleri eksikleriyle tespit edilecek. Ayrıca personel eğitimleri gerçekleştirilecek. Amacımız, Balıkesir ticaretinin hakettiği yere gelmesi. Üyelerimizin devam eden saha araştırması kapsamında doğru bilgiler paylaşması bu noktada çok önemli." dedi.

Vali Turhan ise konuşmasında istihdamın önemine değindi. Anadolu topraklarının çok değerli ve zor bir coğrafya olduğuna işaret ederek, "Bu coğrafyada fakir bir milleti yaşatmayacaklar. Bunu da sizler yapacaksınız. Bizler kamu olarak gölge etmeyeceğiz, bürokrasimizi uzatmayacağız ve bu süreçte sizlerin daha fazla istihdam sağlamanız ve kazanmanız için elimizden geleni yapacağız. Balıkesir bir dönemeçten geçiyor, eski Balıkesir olmayacak. Yabancı sermayeler girdi, bugün itibariyle Çinliler yatırıma başlayacak. 250 milyon liralık bir yabancı sermayeyle görüşmeler devam ediyor. Özellikle İstanbul-İzmir otobanıyla Balıkesir, 25 milyonun merkezinde bir şehir olacak. Siz ve bizlerin, planlarımızı buna göre yapmamız lazım. Artık dünyada ülkeler arasında dahi sınırlar kalmadı. Dünyayla rekabet içinde olmamız, bunun için kapasitemizi bilmemiz gerekiyor." diye konuştu. CİHAN

Ermişler: Bugüne kadar Balıkesir ticaretinin röntgeni çekilmemiş


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×