Erken evlilik mağdurlarını ilk CHP gündeme getirmiş

Erken evlendikleri için haklarında cezai işlem uygulanan ve mağdur edilen aileleri ilk kez CHP TBMM'de gündeme getirmiş

Erken evlilik mağdurlarını ilk CHP gündeme getirmiş
19 Kasım 2016 Cumartesi 11:57

CHP'liler cinsel istismar düzenlemesine karşı ​'tecavüz serbest bırakılıyor' yalanıyla manipülatif bir algı oyununa başlarken, CHP İzmir milletvekili Özcan Purçu'nun 11 ay önce bu düzenlemeyi gündeme getirdiği öğrenildi. CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın da 9 ay önce bu şekilde bir düzenlemenin yapılması gerektiğini TBMM'de gündeme taşıdığı ortaya çıktı.

Meclis Genel Kurulu'nda Perşembe günü Ceza Muhakemesi Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının görüşmeleri yapıldı. TBMM'deki çocuk istismarına yönelik düzenlemenin görüşmeleri tartışmalı geçti. Komisyondan mutabakat ile geçen tasarı için AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve bazı milletvekilleri tarafından önerge verildi. CMK'ya eklenecek geçici maddeyle cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016'ya kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur çocuk ile evlenen fail hakkındaki hükmün geri bırakılması, cezaevinde ise serbest bırakılması istendi.

Düzenlemenin ardından CHP'li vekiller başta olmak üzere çeşitli çevreler süreci provoke etmeye kalkıştı. 'Tecavüz serbest bırakılıyor' yalanıyla manipülasyona imza atan CHP'lilerin yalanı gün yüzüne çıktı.

11 AY ÖNCE CHP'Lİ VEKİL GÜNDEME GETİRMİŞ

CHP'li Özcan Purçu'nun erken yaşta evlilik mağdurlarının sorununu çözmek için yasal düzenleme yapacaklarını açıkladığı ortaya çıktı. Purçu, bundan 11 ay önce sorunun çözümü için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüştüğünü de dile getirmişti.

Purçu, 30 Aralık 2015 tarihinde Haber Ekspres gazetesine yaptığı açıklamada, Romanların erken evlilik dolasıyla bir takım sıkıntıları olduğu bilgisine sahip olduğunu belirtmiş. Purçu, "Erken evlilikle ilgili bir çalışmamız var. Adalet bakanımızla da görüştük. Yılbaşından sonra bu konuyla ilgili bir yasal düzenleme getirilecek inşallah. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yalnız ne erken evliliği teşvik edici bir yasa çıkacak ne de şu an itibariyle bu konuyla ilgili sıkıntı yaşayan aileler böyle bir sıkıntı yaratacak. Yani şu ana kadar olan mağduriyetleri düzeltecek bundan sonraki olası evlilikleri önleyecek bir tasarı öngörülüyor" dedi.

Purçu açıklamasında, "Hiç kimse erken evliliği tabii ki kabul etmiyor. Ben de kabul etmiyorum. Kızlarımızın okula gitmesi ve okuması lazım. Hayata tutunması lazım. Erken evlilikler çocuklarımızın psikokolojisini bozuyor. Aile yapısını zedeliyor, ailelerin fakirleşmesine, zor şartlarda yaşamasına neden oluyor. En önemlisi erken yaştaki evlilik erken yaşta ölüme sebebiyet veriyor. Çünkü kişi yıpranıyor, erken çocuk sahibi oluyor. Bu bağlamda biz de erken evliliğin karşısındayız. Bunu hem mecliste hem de kültürümüz içersinde ne yapılması gerekiyorsa kendimizi, kendimizce anlatmaya çalışıyoruz. Yasal düzenlemeleri yapmaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 2 yıl önce
bu konu şimgi gelecek zamanmı daha önemli konular varken akp yanlış yapıyor