Erdoğan: Ya imha ya teslim ya da defolup gidecekler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye, başkanlık konusunda otaya koyduğu tavırdan dolayı, teşekkür etti. Erdoğan, terör örgütleriyle mücadelede yeni bir stratejiye geçildiğini de belirterek, "Ya imha edilecekeler ya teslim olacaklar ya da defolup gidecekler" dedi.

Erdoğan: Ya imha ya teslim ya da defolup gidecekler
19 Ekim 2016 Çarşamba 13:53

Sonhaberler / Haber Merkezi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen muhtarlar toplantısında konuştu. Erdoğan, buradaki konuşmasında MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye, başkanlık konusunda otaya koyduğu tavırdan dolayı, teşekkür etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Musul operasyonuyla başlayan Misak-ı Milli tartışmalarına da değindi. Erdoğan, Osmanlı ve Selçuklu geçmişinin unutulmaya çalışıldığını belirterek, Türkiye topraklarının 1923'ten önce daha geniş olduğunu hatırlattı. 

"Varsın rahatsız olsunlar. Niye korkuyorsunuz? Tartışılsın, incelensin. Kim ne demiş, görülsün." diyen Erdoğan, "Doğru, yanlış bilelim. Yani partimin kurucusu Lozan'da imzaya gitmiş veya imza atmış diye bu doğrudur, böyle bir mantık olamaz." ifadesini kullandı.

Bunun doğru olup olmadığının sorgulanması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "'Yanlış' diyenler varsa niye 'yanlış' diyor, bunu da soralım. Tek tipçi bir insan, biz böyle bir gençlik istemiyoruz. Sorgulayan, araştıran bir gençlik istiyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin sorguladığı, araştırdığı zaman hakikati de yakalayacağını belirterek, "Ben gençliğimizi bal arısı gibi görmek istiyorum, eşek arısı gibi değil. O daldan dala, çiçekten çiçeğe dolaşsın ve gelsin o balı yapsın ki, tüm insanlık ondan istifade etsin. İnşallah bunlar olacak." dedi.

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR

"Misakımilli niye rahatsız ediyor?" diye soran Erdoğan, "Misakımilli'yi gündeme getiren kim? Gazi Mustafa Kemal. Niye rahatsız oluyorsunuz? Biz rahatsız olmuyoruz. Misakımilli batıdan doğuya nasıl başlıyor? Burada bir tarih, burada bu milletin geçmişi yok mu?" ifadesini kullandı.

Bundan rahatsız olunmaması gerektiğini dile getiren Erdoğan, bunun dünü ve bugününün öğrenilmesi, bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, birilerinin bunu anlamak istemediğini çünkü dertlerinin başka olduğunu ama anlayanlar da bulunduğuna işaret ederek, "Bu noktada Sayın Bahçeli'nin dünkü konuşmasında da ifade ettiği gibi, kendisine teşekkür ediyorum. Çünkü siyasi hareketler de doğruda bütünleşmeyi ortaya koyduğu sürece bu millet kazanacaktır. Bunu başarmamız lazım." diye konuştu.

MİSAK-I MİLLİ HEDEFLERİNİ KORUYAMADIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geriye dönüp bakıldığında Osmanlı Devleti'nin çok büyük ve köklü bir devlet olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu devin yıkılışı, milletimiz üzerinde maddi ve manevi olarak derin yaralara yol açmıştır. Nerelerden nerelere geldik acaba bunu gençliğimiz biliyor mu? 1914 yılında 2,5 milyon kilometrekare olan topraklarımızın büyüklüğü 9 yıl sonra Lozan'ı imzaladığımızda daha sonra topraklarımıza katılan Hatay'la birlikte 780 bin kilometrekareye düşmüştü. Süre, ne kadar dar.
Kurtuluş Savaşımıza girerken hedefimiz, Misakımilli sınırlarımıza sahip çıkmaktı. Maalesef hem batı hem de güney sınırlarımızda Misakımilli hedeflerimizi koruyamadık. Dönemin şartları itibarıyla bu durumu mazur görenler, göstermeye çalışanlar olabilir. Bu yaklaşımı bir yere kadar mazur görmek mümkündür. Asıl vahimi, zorunluluklardan kaynaklanan bu durumu esas olarak kabul edip kendimizi tamamen bu kabuğun içine hapsetme anlayışıdır. Biz işte bu anlayışı reddediyoruz. Türkiye'yi 1923'ten beri böyle bir kısır döngüye hapsedenlerin amacı, coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızı, Selçuklu ve Osmanlı geçmişimizi bize unutturmaktır.

2016 yılında 1923'ün psikolojisi ile hareket edemeyiz. Bunda ısrar etmek ülkeye ve millete yapılacak en büyük haksızlıktır. Cumhuriyetimizi kurduğumuzdan beri dünyada her şey değişirken biz, o tarihteki konumumuzu korumayı kazanç olarak göremeyiz. Çünkü biz Kurtuluş Savaşımızı 'hatt -ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır' stratejisiyle kazanmış bir milletiz. İstiklalimizi bu anlayış ile kazandığımız halde bizi Cumhuriyet tarihimizin tamamını 'hatt-ı müdafaa' ile geçirmeye zorlayan anlayışı geride bırakmak mecburiyetindeyiz. 93 yıldır başımıza ne geldiyse bu anlayıştan gelmiştir."

"BIÇAK KEMİĞE DAYANMADAN HAREKETE GEÇİLMEDİ"

Erdoğan, geriye dönüp bakıldığında, bir sorun kapıyı çalmadan, bıçak kemiğe dayanmadan, gırtlağa kadar bataklığa gömülmeden harekete geçilmediğini gördüğünü belirterek, "Bunun için dikkat ederseniz, kapımız hiç boş kalmadı. Rahat nefes aldığımız dönemimiz hiç olmadı ve her dönem bu tür bedeller ödedik." diye konuştu.

Siyasette büyük bedeller ödendiğini, darbelerle, muhtıralarla, vesayet yönetimleriyle çok zaman kaybedildiğini, ekonomide de büyük bedeller ödendiğini aktaran Erdoğan, Türkiye'nin aynı kulvarda yarışa başladığı ülkelerin fersah fersah gerisinde kaldığını kaydetti. Erdoğan, insani olarak da büyük bedeller ödendiğini, terörle mücadelede, kardeş kavgalarında binlerce evladın, genç neslin kaybedildiğini vurguladı.

"YANLIŞ GÜVENLİK STRATEJİSİ TERK EDİLECEK"

Türkiye'nin bu yanlış güvenlik anlayışını artık terk ettiğini ve artık bedel ödemek istemediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan sonra sorunların kapımızı çalmasını beklemeyeceğiz, bundan sonra bıçak kemiğe dayanana kadar sabretmeyeceğiz, gırtlağımıza kadar bataklığa gömülmeye rıza göstermeyeceğiz. Artık sorunların üzerine biz gideceğiz. Terör sorunumuz mu var? Terör örgütlerinin gelip bize saldırmasını beklemeyeceğiz. Bu örgütler, nerede faaliyet gösteriyorsa, nerede yuvalanıyorsa gidip orada tepelerine tepelerine bineceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Tehditleri kaynağında yok etmenin, çözmenin çaresine bakılacağını ifade eden Erdoğan, sineklerle uğraşmak yerine bataklığı kurutmanın yollarının bulunacağını kaydetti.

Erdoğan, Türkiye'nin 30 yılı aşkın süredir PKK terör örgütüyle mücadele ettiğini, bu örgütün yaklaşık 40 bin mensubunun imha edildiğini ama eylemlerinin durdurulamadığını aktararak, şöyle devam etti:
"Çünkü uzun yıllar PKK bize saldırdığında karşılık veriyorduk. Bundan sonra ülke içinde ve dışında PKK'yı saklandığı inlerinde bulup bertaraf edeceğiz. Ülke içinde bunların saklandığı gizlendiği, eylem hazırlığı yaptığı yerleri tespit ettik. Birer birer hepsini yok ediyoruz, edeceğiz.
Bölücü örgüte destek veren, imkan sağlayan kim varsa hepsinin de kökünü kurutacağız. Şimdiden söylüyorum, biz kendilerini bulup yok etmeden, nereye gideceklerse gitsinler, bu kadar açık söylüyorum. Aynı şekilde yurt dışında üslendiği yerlerde rahat nefes alabildikleri tek günleri olmayacak. Niye? O ülkelerin devlet başkanlarını da hükümet başkanlarını da hepsini bu konuda sürekli rahatsız edeceğiz. Önlerine dosyaları koyacağız, ne yaparlarsa yapsınlar. İçeri mi atarlar, gereğini nasıl yapacaklarsa yapsınlar. Bize mi teslim ederler ne yaparlarsa yapsınlar."

"İZİN ALMAK BAŞKA BİLGİ VERMEK BAŞKA"

DHKP-C ve benzeri örgütlerin mensuplarının harekete geçmeden inlerinde yakalanıp adalete teslim edildiğini belirten Erdoğan, "FETÖ ile mücadele ediyoruz, bu ihanet çetesinin kamudaki, sivil toplum kuruluşları içindeki, iş dünyasındaki tüm elemanlarını adım adım takip ediyoruz. Bu ülkede artık kimsenin yaptığı ihanet, yanına kar kalmayacak. Hiçbir terör örgütünü, hiçbir teröristi biz bu topraklarda barındırmayacağız. Ya imha olacaklar ya teslim olacaklar ya da defolup gidecekler." dedi.

Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta yaşanan hadiseler karşısında da bu yeni güvenlik anlayışına uygun bir duruş sergilediğini anlatan Erdoğan, yıllarca Suriye'de hem mazlum Suriye halkının mağduriyetini giderecek hem Türkiye'nin sınırlarının güvenliğini sağlayacak bir çözüm bulunması için beklediklerine dikkati çekti.

Erdoğan, "Ama baktık ki biz bekledikçe sorunlar üzerimize geliyor. Bir yanda DEAŞ terör örgütü, diğer yanda PYD/YPG terör örgütü karşımızda bayrak sallamaya başlayınca, anladık ki kimseden bize fayda yok. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerek." diye konuştu.

Türkiye'nin Cerablus operasyonuna başlarken diğer ilgili ülkelere bilgi verdiğini ama kimseden izin almadığını vurgulayan Erdoğan, "İzin almak başka bir şey, bilgilendirmek başka bir şeydir." dedi.
Özgür Suriye Ordusu mensuplarıyla bu operasyonu başlattıklarını anımsatan Erdoğan, operasyonun başarıyla yürütüldüğünü bildirdi.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
İHSAN - 2 yıl önce
SON HABER YORUMLARIMIZI YAYINLA
Avatar
ihsan - 2 yıl önce
defolup gitmeleri çıkar yol değilki silah bıraksınlar kahpeler gene gelirler