Erdoğan: Turistlere Sağlık Reformunu Anlattım, 'Obama'ya Anlatın' Dediler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama'yla ilgili bir anektodu ilk kez aktardı. Turistlerin 'Bu sağlık reformunu nasıl yaptınız? Sayın Obama'ya da anlatın' dediğini anlattı.

Erdoğan: Turistlere Sağlık Reformunu Anlattım, 'Obama'ya Anlatın' Dediler
18 Mart 2015 Çarşamba 12:51

C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güven Sağlık Kampüsü ve 'Göğüs Göğüse Kalp Kalbe Çanakkale Sergisi'nin açılış törenine katıldı. Erdoğan sıhhat reformuna vurgu yaptığı konuşmasında Sultanahmet'te turistlerle yaptığı bir görüşmeyi kendine özgü üslubuyla anlattı. Erdoğan, 'Bir gün Cuma namazını Sultanahmet'te kıldım. Namazdan çıkıyoruz. Turistler orada birikmişler, beni görünce el kol hareketi yaptılar. Bana dediler ki, siz bu sıhhat reformunu nasıl yaptınız? Bunu Sayın Obama'ya da anlatın, olur mu, dediler. Biz de Obama ile bulunan görüşmemizde bu konuları da görüştük.' dedi.

'ÇANAKKALE ZAFERİ FEDAKARLIĞIN, SERDENGEÇTİLİĞİN HİKAYESİDİR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100'üncü yılı kutlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'ne yer vererek 'Sıhhiyecilerimiz, Çanakkale Savaşı'mızın görünmeyen kahramanlarıdır. Çanakkale, kendi öz oğlu yaralı şekilde önüne getirildiğinde bile hali fazla aşırı ağır bulunduğu için onu bir kenara bırakıp kurtarılma ihtimali daha yüksek bulunan öteki askerle ilgilenen tabip Tarık Nusret'lerin destanıdır. Bu doktorumuz bir zaman sonra yaşama gözlerini yumarak şehit bulunan oğlunun cenazesini lakin ilerleyen saatlerde yaralıların ardı kesilince kucağına alıp acısını yaşayabilmiştir. Biz böyle bir ecdadın torunlarıyız. Çanakkale Zaferi, gözlerinin nuru evlatlarını gerektiğinde yurt uğrunda şehit olsunlar diye kafalarına kına yakarak askere gönderen Yozgat Sorgunlu Hatice Ana'ların onları kendi öz evladından öncelikle kurtarmak için canını dişine takan Tarık Nusret'lerin yardımı ile kazanılmıştır. Çanakkale Zaferi işte bu ruhun, bu fedakarlığın, bu serdengeçtiliğin hikayesidir' diye konuştu.

'TURİSTLER YOLUMU ÇEVİRDİ, 'BUNU SAYIN OBAMA'YA DA ANLATIN' DEDİ'

Sağlık konusunda yapılan reformları izah eden Erdoğan, Genel Sağlık Sigortası sistemi meselesi için bilgi vererek 'Amerika'da Başkan Obama, aynı bir sistemi getirmek için fazla aşırı uğraştı. Buna karşın lakin azda olsa başarabildi. Bir cuma namazını Sultanahmet'te kıldım. Namazdan çıkıyoruz. Turistler orada birikmişler, beni görünce el kol hareketi yaptılar. Ben de yaklaştım yanlarına meğerse benim o hafta Amerika'ya gideceğimi biliyorlar. Bana dediler ki, siz bu sıhhat reformunu nasıl yaptınız? Ben kendilerine biraz anlattım. Dediler ki; 'bunu Sayın Obama'ya da anlatın, olur mu?' Biz de Obama ile bulunan görüşmemizde bu konuları da görüştük. Fakat oradaki menfi refleks Obama'nın işini gerçekten fazla aşırı zorlaştırdı. Kısmen halledebildi. Şimdi Avrupa'dan ve dünyanın pek fazla aşırı yerinden sıhhat sistemimizi sıhhat hizmetlerimizi incelemek için ülkemizi ziyaret ediyorlar. Bizi misal alarak kendi ülkelerinde aynı sistemleri kurmaya çalışıyorlar. Eksiklerimiz yoktur mu? Var. Ama bu eksikler de bundan sonra değişmesi pratik bir zemine oturdu. Artık iyi gidiyoruz. Zemini bulduk, yakaladık ve bu işi başaracağız' ifadelerini kullandı.

'2023 HEDEFLERİMİZİN GERİSİNDEKİ GAYE BUDUR'

Konuşmasında yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi vurgusu oluşturan Erdoğan, 'Biz ülkemizi yalnızca bir bölgede değil, her bölgede ayağa kaldırmanın, ihya etmenin, değiştirmenin, dönüştürmenin çabası içindeyiz. 2023 hedeflerimizin gerisindeki amaç budur. Yeni Türkiye derken bunu kastediyoruz. Bu değişimin istikrarlı ve canlı biçimde devam etmesi için yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi diyoruz. Bunun halli için buna ihtiyacımız var. Çözüm sürecine bunun için ciddiyet veriyoruz. Savunma sanayimiz bakamından mühim bir tesisin Aselsan'ın Radar ve Elektronik Harp Merkezi'nin açılış törenine katıldık. Siz sağlıkta neyseniz savunma sanayinde de o, olursunuz. Eski Türkiye sıhhat konusunda döküldüğü bunun şeklinde savunma endüstri konusunda da dökülüyordu. Yeni Türkiye sıhhat konusunda dünyaya misal bulunduğu bunun şeklinde savunma endüstri konusunda da dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak atılımlar içinde' biçiminde konuştu.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×