Erdoğan: Medeniyetin özü aşktır, ilimdir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, medeniyetin özünün binalar, köprüler, yollar inşa etmek olmadığını söyledi.

Erdoğan: Medeniyetin özü aşktır, ilimdir
25 Ocak 2014 Cumartesi 15:43

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, medeniyetin özünün binalar, köprüler, yollar inşa etmek olmadığını söyledi. Erdoğan, “Medeniyetin özü taş değildir, kum değildir, beton değildir. Medeniyetin özü güçlü silahlar hiç değildir. Medeniyetin özü aşktır ve o aşktan hasıl olan ilimdir.” dedi.

Başbakan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın prestij eserleri olarak kabul edilen ve binlerce akademisyen tarafından uzun yıllar süren çalışmalar ile telif edilen ‘İslam Ansiklopedisi’, ‘Hadislerle İslam’ ve ‘İstanbul Kadı Sicilleri’ eserlerinin tanıtım programına katıldı. Programa; Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşma yapan Erdoğan, eserin müelliflerine ve katkı verenlerine teşekkür ederek sözlerine başladı. Söz konusu eserlerin tanıtımın yapıldığı programın kendisi için çok farklı anlam içerdiğini kaydeden Erdoğan, “Gerek belediye başkanlığım dönemimde, gerek 11 yıllık başbakanlığım döneminde sayısı bine yaklaşan açılış merasimlerine katıldım. 81 vilayette dünyanın bir çok yerinde açılışlar yaptım. Sayısı 400-500 kalemi bulan toplu açılışların törenine katıldım. Bugün bu salonda şahit olduğum merasim şahsım için son derece farklı, müstesna bir anlam ifade ediyor. 30 yıllık hummalı bir çalışmadan hasıl olan müstesna bir eserin İslam Ansiklopedisi eserinin tamamlanmış olmasının gururunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir ülke için yollar, köprüler, tüneller inşa etmenin önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, ancak medeniyetin özünün aşk ve ilim olduğunu söyledi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir ülke için millet için yol yapmak, köprüler, tüneller inşa etmek önemlidir. Sağlıklı konutlar, okullar, üniversiteler inşa etmek son derce önemlidir. Barajlar, enerji santralleri, havalimlanları hızlı tren hatları kurmak; uçaklar, denizaltılar yapmak, sosyal politikalar üretmek, ekonomiyi büyütmek, aktif barışcıl dış politika gözetmek çok önemlidir. Bütün bunları yaparak güçlü bir ülke inşa edebilirsiniz ama asla ve asla medeniyet inşa edemezsiniz. Medeniyetin özü taş değildir, kum değildir, beton değildir. Medeniyetin özü güçlü silahlar hiç değildir. Medeniyetin özü aşktır ve o aşktan hasıl olan ilimdir.”

“Bugün medeniyetin özü olan aşkın ve ilmin müşahhas hale gelmiş ete kemiğe bürünmüş haline şahitlik ediyoruz.” diyen Erdoğan, “44 cilt ve 17 bin maddeden oluşan 30 yıllık emeğin ortaya çıkan bu eserin ülkemiz milletimiz ve tüm insanlık için hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Bu muhteşem eserin hazırlanmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Her kitap değerlidir ancak İslam Ansiklopedisi bir kitap olmanın ötesinde kadim medeniyetimize ayna tutan bir eser olma özelliğini taşıyor. Sevgi, aşk ve ilim medeniyetinin 1435 yılık serencamını seyahatini ihtiva ediyor.” diye konuştu.

‘HERKESİN YAZAR OLDUĞU BİR ÇAĞDAYIZ’

İlim ve bilgi ile alim ve bilgin arasındaki farkı anlatan Erdoğan, internetten edilen bilginin de ilim olmayacağını ifade etti. Erdoğan, “Kişinin çok okumuş olması, malumat sahibi olması, onun alim olduğu anlamına gelmez. Derviş Yunus diyor ya; ‘İlim en başta kendin bilmektir’. Marifet olmadan ilim, ilim olmadan irfan olmaz. Birçokları çıkıp ‘ansiklopediye ne gerek var’ diye sorabilir. İnternete giriyoruz, arama sayfalarına kelimeyi yazıyoruz önümüze milyonlarca kaynak çıkıyor. Aslında artık herkesin yazar olduğu bir çağda yaşıyoruz. Başta Twitter olmak üzere birçok mecrada bilgisayarı ve interneti olan herkesin yazı yazabildiği cesaretle fikir sergileyebildiği bir asırda yaşıyoruz. İşte ilim ve bilim farkını özellikle internet bağlamında tekrar tekrar tefekkür etmek genç nesillere de bu önemli farkı çok iyi anlatmak zorundayız. İnternet bilgi verebilir, internet herkesin görüş ifade ettiği bir mecra olabilir ama ilim bunun çok çok ötesindedir. Bilgi kişiyi hikmete taşımıyor.” şeklinde konuştu.

‘İSLAM ALEMİ İLİM NOKTASINDA ÖZGÜVENİNİ YİTİRDİ’

Kitapların yakılmasının, kütüphanelerin yıkılmasının medeniyetlerin yürüyüşünü durduramayacağını kaydeden Erdoğan, dilin ve harflerin değişimini söyledi. Erdoğan. “Bağdat’ın kütüphaneleri yakıldığında Endülüs bir kitap ülkesine dönüştü. Endülüs’ün kitapları yakıldığında İstanbul kitap şehrine dönüştü. İstanbul’un kütüphaneleri kitapları yakılmadı başka yerde taşınmadı Biz başka bir şeyi kaybettik. Günde sadece bir saat uyuyup 3 saat çalışan alimlerimiz vardı. Aylarca uzakta kitap arayan sevdalılarımız vardı. Bütün İslam coğrafyası kitaplarını kütüphanelerini değil, aslında ilme olan aşkını, sevdasını şevkini yitirdi. Kitaplarla arasındaki irtibatı yitirdi. Kitapları okumak için lazım olan dilini yitirdi. Kitapların hepsine sahip olsa da kitapları anlayacak harflerini yitirdi. En önemlisi de ilim noktasında özgüvenini yitirdi.” dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×