Erdoğan: İşimiz Çevrecilik

Başbakan Erdoğan, 2 milyar 800 milyon ağacı toprakla buluşturduk" dedi.

Erdoğan: İşimiz Çevrecilik
14 Aralık 2013 Cumartesi 14:37

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından Pendik Kurtköy'de gerçekleştirilen 400 bin fidanın dikim törenine katıldı. Gard Ormanı adı verilen bölgeye ağaç dikiminden önce düzenlenen törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, " 2 milyar 800 milyon ağacı toprakla buluşturduk. Bizim işimiz çevrecilik. Bizim işimiz ağacın olmadığı yere ağacı götürmek "dedi. Haziran ayında yaşanan Gezi olaylarını hatırlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: Fidan dikme törenin çok önemli bir anlamı daha var. ASKON Haziran ayında bir söz vermişti,. Ağaç bahanesi altında yapılan şiddet gösterileri karşısında ASKON net bir tavır ortaya koymuştu; 'Sizin derdiniz gerçekten ağaçsa biz 4'e karşı 400 bin fidan sözü veriyoruz'. Bu sözün yerine getirildiğine şahit oluyoruz. Bir tarafta bahaneyle şiddet oluşturanlar, vatandaşımızı maalesef Dilhun edenler, esnafımızın bütün işyerlerini kırıp dökenler, Molotof kokteylleriyle güzelim İstanbulumuzu diğer şehirlerimizi adeta terörize edenler...ASKON'ün öncülüğünde şuan oluşturulacak bu ormanın milli iradeye saygı kavramıyla sembolleştirilmiş olmasından da bu atılan adımı son derece isabetli buluyorum...ASKON daima milli iradenin yanında yer almış, çözümün millette aranmasına daime destek olmuştur. Demokrasiden yana bu tavrından dolayı ayrıca kutluyorum. Eğer mesele, ağaçsa yeşili korumaksa, meselenin bu olduğuna inananlar varsa onlara bir kaç rakamla nereden nereye geldiğimizi göstermek istiyorum.
3 Milyon 691 bin fidan diktik. Ülkemizin orman varlığını azaltmak bir yana, mevcudun üzerine 900 bin hektar orman ilave ettik. Biz mevcut ormanları rehabilite ederken daha önce ağaç olmayan 900 bin hektarı ormana dönüştürdük. 2 milyar 800 milyon ağacı toprakla buluşturduk, Bizim işimiz çevrecilik. B:zim işimiz ağacın olmadığı yere ağacı götürmek.

ANTALYA'YA GİDECEK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ardından Gard Ormanının ilk fidanını dikti. Erdoğan fidan dikim töreninin ardından Sabiha Gökçen Havalimanı'na geçip Antalya'ya hareket edecek.

NEDEN GARD ORMANI?

Orman ve Çevre Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının desteğiyle hayata geçirilen ASKON Gard ormanına bu ismin verilmesinin Sağlık Bakanlığının isteğiyle olduğu öğrenildi. Gard göğüs hastalıklarının ortak adı. Ormana dikilecek fidanları göğüs hastalıklarına iyi gelen, nefes almayı kolaylaştıran ağaçlardan oluşacağı öğrenildi.

BAŞBAKANIN DİKTİĞİ AĞACA 'MİLLİ İRADAYE SAYGI' İSMİ VERİLDİ

Başbakan Erdoğan'ın ASKON tarafından Pendik Kurtköy'de gerçekleştirilen 400 bin fidan töreninde diktiği Ladin Ağacına 'Milli İradaye Saygı' ismi verildiği öğrenildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×