Erdoğan ile Obama Çin'de görüşecek

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Erdoğan ile Obama'nın Çin'de yapılacak G-20 zirvesinde görüşeceği kaydedildi.

Erdoğan ile Obama Çin'de görüşecek
29 Ağustos 2016 Pazartesi 20:54

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, günlük basın toplantısında "Türkiye'nin SDG'ye karşı güneye doğru hareketlerini desteklemiyoruz" dedi. Rhodes, ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin'de düzenlenecek G20 Zirvesi'nde görüşeceğini de açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da önümüzdeki hafta Türk mevkidaşı ile Avrupa'da görüşeceğini açıkladı. Carter Türkiye ve Kürt güçlerine çağrıda bulundu ve birbirleriyke çatışmak yerine IŞİD ile mücadeleye odaklanmalarını istedi. Savunma Bakanı ABD ve Türkiye'nin YPG öncülüğündeki SDF içindeki değişik unsurların nerede konuşlandığını tespit etmek için çalıştıklarını da belirtti.

Rhodes, Obama ile Erdoğan arasındaki görüşmede 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası durum, IŞİD ile mücadele, mülteci krizi ile Suriye konusunun ele alınacağını belirtti. IŞİD karşıtı mücadelenin geniş olarak ele alınacağını kaydeden Rhodes, bunun iki ülkenin ortak mücadelesi olduğunu vurguladı.

Rhodes, Cerablus'ta düzenlenen harekat hakkında "ABD'nin Türkiye'nin yanında yer alıp almadığının" sorulması üzerine, spesifik olarak şu anda Cerablus konusunda da çalıştıklarını ifade etti. Rhodes, şöyle devam etti:

"ABD, Türkiye'nin Cerablus'u IŞİD'den temizlemesi çabalarına destek sunmuştur ve vermiştir. Aynı zamanda Türkiye'nin sınırını güvenlik altına almasını da destekliyoruz. Desteklemediğimiz çabalar ise güneye doğru hareket edilmesi ve destek verdiğimiz muhalifler olan Suriye Demokratik Güçlerine karşı çarpışması. Türkiye'ye mesajımız açık oldu. Cerablus'un IŞİD militanlarından temizlenmesi amacını destekledik. Bu da bir süredir Türkiye ile konuştuğumuz bir konu. Suriye Demokratik Güçlerine karşı düzenlenecek daha fazla eylem IŞİD'e karşı birleşik bir cephe çabalarımızı güçleştirecektir."

"PYD'NİN ÇEKİLME TAAHHÜDÜ VAR"

Rhodes, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile de iletişim halinde olduklarını belirterek, SDG'nin de Türkiye ile karşı karşıya gelmesini istemediklerini söyledi.

Ben Rhodes, "Türk güçlerine karşı askeri faaliyet içinde olmamaları gerekiyor. Ayrıca, Fırat Nehri'nin doğusuna çekilme taahhütleri var." ifadesini kullandı ve koalisyon üyelerinin birbiriyle çatışmasını istemediklerini dile getirdi.

Genel olarak Türkiye ile ilişkilere de değinen Rhodes, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını dile getirdiklerini, hayatını kaybedenler için başsağlığı dilediklerini söyledi.

Obama ile yardımcısı Joe Biden'ın sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüklerini vurgulayan Rhodes, Çin'deki görüşmede hem bütün bu konuların ele alınacağını hem de bölgesel olarak ilişkilerin konuşulmasını  beklediğini aktardı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×