Erdoğan görevine başladı

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda ant içerek görevine başladı

Erdoğan görevine başladı
28 Ağustos 2014 Perşembe 15:30

Erdoğan görevine başladı
 
12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda ant içerek görevine başladı
 
TBMM (AA) - 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda ant içerek görevine başladı.
 
TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında ant içme töreni için olağanüstü toplandı.
 
Çiçek, YSK tarafından Cumhurbaşkanı seçildiğine dair tutanağın Erdoğan'a takdim edilerek, and içme törenin yapılacağını söyledi. Çiçek, Anayasa, İçtüzük, Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu ve bugüne kadarki teammüllere uygun olarak törenin şekli hakkında bilgi verdi.
 
Daha sonra Çiçek, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'dan, Erdoğan'ın seçildiğine dair tutanağının takdim edilmesi ve ant içmesi için Genel Kurul Salonu'na davet edilmesini istedi.
 
Erdoğan, Genel Kurul Salonu'nda bulunan milletvekilleri ve davetliler tarafından ayakta ve alkışlar eşliğinde karşılandı.
 
Çiçek, Erdoğan'ın seçildiğine dair çerçeveli tutanağı Erdoğan'a sundu.  Çiçek, "Anayasa, İçtüzük ve Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu gereği takdim ediyorum. Milletimizin verdiği bu kararın, ülkemiz, milletimiz, devletimiz, demokrasimiz ve zatıalileriniz için hayırlı, uğurlu olmasını, Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. Allah yardımcınız olsun" dedi.
 
 
 
-Yemin etti
 
 
 
Başkanlık Divanı kürsüsünden mazbatasını alan Erdoğan, daha sonra Bahçekapılı eşliğinde kürsüye geldi.
 
Erdoğan, anayasanın 103. maddesinde yer alan "Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim" şeklindeki yemini etti.
 
Erdoğan, yeminin ardından kürsüde kaldı. Bu sırada Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstiklal Marşı'nı seslendirdi.
 
İstiklal Marşı okunurken, TBMM'de bayrak direğine cumhurbaşkanlığı forsu çekildi. 
 
Bu sırada, Ankara ve ordu merkezlerinde 101 pare top atışı gerçekleştirildi.
 
TBMM Başkanı Çiçek, daha sonra birleşimi 1 Ekim'de toplanmak üzere kapattı.
 
 
 
-Engin Altay, Anayasa ve İçtüzük kitabını Başkanlık Divanı'na fırlattı
 
 
 
12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ant içme töreni öncesi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in söz talebini reddettiği CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Anayasa ve İçtüzük kitabını Başkanlık Divanı'na fırlattı. CHP milletvekilleri, Çiçek'in tutumunu protesto ederek, Erdoğan ant içmeden Genel Kurul salonundan ayrıldı.
 
TBMM Genel Kurulu, Erdoğan'ın ant içme töreni için olağanüstü toplandı. 
 
TBMM Başkanı Çiçek'in, birleşimi açtığını duyurmasının ardından Altay söz istedi. Çiçek, önce toplantı yeter sayısı olup olmadığının tespitine ilişkin elektronik yoklama yapacağını belirtti. 
 
Toplantı yeter sayısı olduğunu açıkladıktan sonra tekrar söz isteyen Altay'ın talebini kabul etmeyen Çiçek, "İçtüzüğe göre yemin törenini icra etmek mecburiyetindeyiz" dedi. 
 
Cumhurbaşkanlığı ant içme törenlerinin devlet hayatında çok özel ve anlamlı yeri olduğunu belirten Çiçek, "Bu anlamlı günü Meclisimiz'e yakışan onurla, vakarla bugüne kadar hep icra ettik. Bugüne kadarki gelenek ve teamüller neyse bunu hiç istisnasız bugün de uygulamak durumundayız" diye konuştu.
 
Altay'ın usule ilişkin söz talebi ısrarını sürdürmesi üzerine Çiçek, "Bu tartışmaları her vesileyle yaparız ama bugün tartışma yapma imkanımız yok. Bugünkü toplantı olağanüstüdür ve özel mahiyette toplantıdır. Usul ve teamül açısından tartışma imkanı yok" dedi.
 
Bunun üzerine Altay, elinde tuttuğu Anayasa ve İçtüzük kitabını, ayakta durduğu CHP sıralarının önünden Başkanlık Divanı'na doğru fırlattı ve CHP milletvekilleriyle birlikte Genel Kurul salonunu terk etti. 
 
Altay'ın Anayasa ve İçtüzük kitabını fırlatmasına, AK Parti milletvekilleri yuhalayarak ve laf atarak tepki gösterdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×