Erdoğan: Canlı bomba 12-14 yaşlarında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'teki saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın 12-14 yaşlarında olduğunu açıkladı

Erdoğan: Canlı bomba 12-14 yaşlarında
21 Ağustos 2016 Pazar 15:27

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi çıkışında yaptığı açıklamada Gaziantep saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, açıklamasında saldırıyı yapan canlı bombanın 12-14 yaşlarında olduğunu, ancak kendisinin yoksa uzaktan mı yönlendirildiğinin henüz bilinmediğini söyledi. Erdoğan, saldırıya hedef olan vatandaşların çoğunun Van ve Siirt'ten göç eden vatandaşlardan oluştuğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının da 51'e yükseldiğini belirterek, yaralılardan da 17'sinin ağır olduğunu kaydetti. İstihbarat konusunda da vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihbarat teşkilatlarına bu konularda yardımcı olunmasını istedi.

Olayın, daha çok Siirtli ve Vanlı vatandaşların olduğu bir mahallede cereyan ettiğini ifade eden Erdoğan,"Şu an itibarıyla Valiliğimiz, emniyet teşkilatımız, vardıkları ilk kanaatler, bir DAİŞ eylemi olduğu istikametinde. Malum son dönemlerde Gaziantep'te DAİŞ'in böyle bir yapılanması veya yer bulma gayretleri söz konusuydu. Birçok yoğun operasyonlar yapıldı, yapılıyor. Şu anda tabii ki orada güvenlik güçlerimizin bu çalışmaları çok daha yoğun bir şekilde devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Ölenlerin ailelerine şahsı ve milleti adına başsağlığı dileğinde bulunan Erdoğan, bu sürecin hassasiyetini aynen koruduğunu ifade etmek istediğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Birliğimizi, beraberliğimizi daim kılmak suretiyle de tüm bu terör belasının üzerine birlikte gitmemiz gerekiyor. Bu terör nereden gelirse gelsin, bizim için değişmiyor. Bu FETÖ  terör örgütü olabilir, PKK olabilir, DAİŞ olabilir. Suriye'nin belli bölgelerinde PYD, YPG olabilir. Hepsi bizim için terördür. Bunların dini, milleti, ırkı, vatanı söz konusu değildir. Türkiye olarak da bizler tüm gücümüzle ve 15 Temmuz'da olduğu gibi milletimizle el ele, omuz omuza bunların üzerine gideceğiz. Ama hep söylüyorum; milletimiz nerede olursa olsun, tanıdığı, bildiği, burada bir yanlış hareketlenme var vesaire gibi bilgileri aldığı anda, bunları güvenlik güçlerimize bildirmelerinde çok çok büyük fayda var. İşimizi kolaylaştıracaktır. Çünkü en önemli istihbarat, insan istihbaratıdır ve bu istihbaratta da bu tür hareketlilikleri icabında apartmanında veya mahallesinde fark eden vatandaşlarım bunları emniyet teşkilatımıza bildirdiği anda buralardaki atılacak adımlar çok daha seri olacaktır, netice alıcı olacaktır. Bunu özellikle burada ifade etmek istiyorum."

"Bunu bir ispiyonlama olarak kimse değerlendirmesin, kimse bunu bu şekilde düşünmesin" diyen Erdoğan, istihbaratın önemli ayaklarından bir tanesinin bu olduğunu aktardı. Erdoğan, "Bir numarasıdır. O da insani istihbarattır. Teknolojik istihbaratın çok daha farklı yerlerde, farklı bir şekilde değerlendirilmesi söz konusudur." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×