Erdoğan: Belediyecilikten geliyorum, fırıldakların nasıl çevrildiğini bilirim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP İstanbul Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’le ilgili yolsuzluk dosyalarının olduğunu ileri sürdü.

Erdoğan: Belediyecilikten geliyorum, fırıldakların nasıl çevrildiğini bilirim
26 Ocak 2014 Pazar 19:43

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP İstanbul Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’le ilgili yolsuzluk dosyalarının olduğunu ileri sürdü. Belgeleri gösteren Erdoğan, “Ben belediyecilikten geliyorum. Bunların hangi fırıldağı nasıl çevirdiğini çok iyi biliyorum. Aldıkları parayı da borç olarak aldıklarını söylüyorlar. CHP genel müdürü de Şişli belediye başkanı’nın yolsuzluk dosyası önünde objektiflere poz veriyordu. O gün yolsuzluk yapan bu kişiyi şimdi ne oldu da temize çıkarıyorsunuz? dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un ilçe belediye başkan adaylarını tanıtmak için Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki programa katıldı. Burada, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’le ilgili yolsuzluk iddialarını açıklayan Erdoğan, CHP’den iki gündür cevap gelmediğini söyledi. Erdoğan, “CHP Genel Müdürü gibi sahte belgelerle, kağıt parçalarıyla, sahte elektronik postalarla konuşmuyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hazırlamış olduğu 2004 yılı Kasım ayında yayınlanan Şişli Belediyesi’ne ait araştırma komisyonunun raporu var. CHP’nin kendi kurduğu araştırma komisyonu. Altında da yine kendi elemanlarının imzaları var. Mehmet Ali Özpolat, MYK üyesi İstanbul Milletvekili, İsmet Atalay Parti Meclis Üyesi İstanbul Milletvekili, Sırrı Özbek İstanbul Milletvekili. Komisyonu bunlardan oluşturmuşlar ve çalışmayı da bunlar yapmış. 57 sayfalık raporda CHP adayı olan kişiyle ilgili tüm iddialar tüm belgeleriyle ortada konmuş. Bu birincisi.” diye konuştu.

Komisyon raporunun kapağı olduğunu iddia ettiği belgeyi gösteren Erdoğan, ikinci olarak yapı ruhsatı üzerinden çok sayıda yolsuzluk ve çok sayıda usulsüzlük yapıldığını ileri sürdü. Erdoğan şöyle devam etti: “Bu oynama nedeniyle yüzlerce milyon lira ve usulsüzlük yapılmış. Bu elektronik posta değil orijinal. Ben belediyecilikten geliyorum. Bunların hangi fırıldağı nasıl çevirdiğini çok iyi biliyorum. Aldıkları parayı da borç olarak aldıklarını söylüyorlar, dışarıdaki bir mühendislik bürosu üzerinden. Burada isimleri de var filancadan 300 bin doları aldım diyor. Şişli Belediyesi’nde belediye başkanı olmak üzere, şu anda ismi açıklanan kişi kaçak inşaat yapımına sürekli göz yummuş, yardımcı olmuş, gerekli kolaylıkları sağlamış. Bunların hepsi 57 sayfalık dosyasının içerisinde var. İnşaat mafyasıyla iş birliği yapmışlar. Rüşvet karşılığında inşaat sahiplerine olağan üstü rant temin etmişler. Belediye başkanı baş sorumludur. Bunu ben demiyorum komisyon diyor. Bunların üzerine Şişli Belediye Başkanı ve meclis üyesi B.Ö’nün Cumhuriyet Halk Partisi’yle ilişkilerinin kesilmesi komisyonumuzca uygun görülmüş, raporumuz ekleriyle birlikte merkez yönetim kulumuza arz edilmiştir diyor. İşte bu araştırma komisyon raporu üzere ardından Şişli Belediye Başkanı CHP’den partiden ihraç edildi. CHP genel müdürü de Şişli Belediye Başkanı’nın yolsuzluk dosyası önünde objektiflere poz veriyordu.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mustafa Sarıgül’le ilgili olduğu iddia edilen yolsuzluk dosyasının çekilen resmini gösteren Başbakan, “O gün yolsuzluk yapan bu kişiyi şimdi ne oldu da temize çıkarıyorsunuz? İhraç ettiğiniz bu kişiyi neden şimdi aday gösteriyorsunuz? TMSF bu Şişli Belediye Başkanı’nın borcundan dolayı mal varlığına el koydu. Çıkmış diyor ki, seçimler yaklaşıyor diye bana bunu yapıyorlar. Geç o işleri, ne alakası var. Yeni bir belge ibraz edildiği için TMSF böyle bir adımı atmıştır. Bunu hemen bir komplo, mağduriyet vesilesi olarak kullanmaya kalkıştılar. Genel Başkanı konuşamıyor, birilerinin vasıtasıyla bir şeyler demeye çalışıyor. Çünkü savunulacak bir tarafı yok. CHP Genel müdürü, hakkında çok ciddi yolsuzluk iddiaları bulunan, yolsuzluk nedeniyle CHP’den atılan birini neden İstanbul’a aday yaptığını derhal açıklamalı. Bir kaset operasyonuyla iş başına gelen CHP Genel Başkanı’na eğer bir yerlerden baskı varsa, talimat varsa, şantaj varsa, bunu bilmek ve üzerine gitmek isteriz. Zira yolsuzluktan atılan biri aday yapmak aklı selimin yapacağı bir şey değildir.” şeklinde konuştu.

Oğlu ve damadıyla ilgili konuşan Başbakan, “Ne damadım, ne evladım asla ne rüşvete ne yolsuzluğa bu güne kadar bulaşmamışlardır ve asla da haramda elleri gözleri yoktur. Benim evlatlarımın hepsinin vakıf noktasında hizmetleri vardır. Bu noktada verdikleri hizmetlerle de kendileri gençliğin hizmetindedirler. Bundan rahatsız olan varsa çok farklı bir şekilde yasaları önlerine koyarız. Ve bu güne kadar bu ülkede vakıflara verilmiş olan yardımları nereye koyacaksınız o vakıfların yönetimlerini nereye koyacaksınız. Türk Eğitim Vakfını, İSTEK Vakfını, çağdaş Yaşamı, Başkent Üniversitesi’ni, bunların altındaki araziler devletin tahsisi değil mi? Bunları nereye koyacaksınız? Bunlar meşru oluyor da milli muhafazakar değerlere sahip olanların tesis ettikleri vakıflar gayri meşru mu oluyor?” ifadelerini kullandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×