Erdoğan, askere direkt emir verebilecek

15 Temmuz’daki darbe girişimi milat oldu. OHAL döneminde çıkan 3. KHK , Silahlı Kuvvetler yapısını baştan aşağı değiştirdi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, kuvvet komutanlarının altındaki askerlerden doğrudan bilgi alıp emir verebilecek.

Erdoğan, askere direkt emir verebilecek
01 Ağustos 2016 Pazartesi 13:48

Cumhurbaşkanı ve Başbakan, gerekli gördükleri hallerde, kuvvet komutanlarından ve bağlılarından doğrudan bilgi alabilir ve emir verebilir.

Türkiye, darbelere ayarlı kısır döngüyü nihayet kırıyor. Osmanlı Devleti'nin son döneminde isyancı Yeniçeri Ocağı'nın kaldırıldığı 'Vaka-i Hayriye'den buyana Silahlı Kuvvetler, en kapsamlı dönüşüme şahit oldu. Orduya sızmış Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) taşeronluğunda ABD'nin başını çektiği güçlerce 15 Temmuz'da girişilen darbe teşebbüsü, milletin destansı mücadelesiyle püskürtülmüştü. Teröristlerin kanlı isyanı sonrası tüm yurtta Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması ilan edilmişti. İşte OHAL kapsamında yayınlanan son Kanun Hükmünde Kararname (KHK), bu topraklarda askeri darbeleri tarihe gömecek adımları içeriyor. Devrim niteliğindeki düzenlemelerle, milletin gözbebeği TSK'ya hainlerin sızması bundan böyle çok daha zor olacak.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yeralan KHK'ya göre kuvvet komutanlıkları artık Milli Savunma Bakanı'na bağlandı. Alınan karar doğrultusunda Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları,a Milli Savunma Bakanı'na bağlı hale getirildi. Kanuna eklenen bir maddeyle, Cumhurbaşanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, gerekli görmeleri halinde Kuvvet Komutanları ile bağlılarından doğrudan bilgi alabilecek ve onlara doğrudan emir verilebilecek. Verilen emirler ise herhangi bir makamdan onay alınmaksızın derhal yerine getirilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
vatandaş - 2 yıl önce
Herkes kendi bölümünde başarılı olur..NE Demişler. ekmegi ekmekciye bir ekmek fazla ver. demişler. Gorevini yapmayanı uyarır veya alırsın AMA bilmedigin konularada karışma sıkıntı olur . Ozaman .amac. başka şeydir....