Erdoğan'a darbe istihbaratını Rusya verdi iddiası

Rus basını, Türkiye'deki darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Rusya tarafından verildiğini savundu

Erdoğan'a darbe istihbaratını Rusya verdi iddiası
21 Temmuz 2016 Perşembe 10:50

Darbe girişiminden geç haberdar edildiği iddia edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a istihbaratın Rusya'dan geldiği iddia ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam katıldığı El Cezire televizyonundaki programda istihbaratın önce eniştesinden geldiğini, sonra MİT tarafından uyarıldığını söyledi. Ancak Rus basınının Fars Haber Ajansı'na dayandırarak verdiği habere göre Rusya, darbe girişimi başlamadan saatler önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı uyardı. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zaharova da dün yaptığı bir açıklamada, NATO'nun kendi üyesine sahip çıkmadığını belirterek Türkiye'yi savunmuştu. 

Ajansın haberine göre Ankara'da bazı diplomatik kaynaklar, bir kısım Arap basınına bu konuda açıklama yaptı. Rusya Savunma Bakanlığı'nın, Türk istihbarat birimlerine bir askeri darbe hazırlığı ile ilgili bilgi verdiği iddia edildi.

Diplomatların açıklamalarına göre, bölgede bulunan Rus askerlerinin bazı askeri görüşmeler tespit ettiği ve şifrelerini çözdükleri konuşmalarda, ordunun Ankara'da yönetime karşı darbe hazırlığı hakkında konuştuklarını tespit ettikleri öne sürüldü. Görüşmeler sırasında Erdoğan'ın Marmaris'te bulunduğu otelde tutuklanması ya da öldürülmesi için askeri helikopterler gönderme emri verildiği belirtildi.

Diplomatlar, Rusya'nın bu sinyalleri nasıl tespit ettiklerini söylemeyeceklerini, ancak Rus Hava Kuvvetleri'nin Suriye'deki Hmeymim hava üssünde bu sinyalleri yakalayacak sistemlerin olduğunu bildiklerini söylediler.

Haberde Ankara'daki üst düzey yetkililer ve ordudan bazı isimlerin Milli İstihbarat tarafından darbeden beş saat kadar önce bilgilendirildiklerini doğruladıkları da belirtildi.

RUSYA DIŞİŞLERİ'NDEN NATO'YA TÜRKİYE ELEŞTİRİSİ

Öte yandan Moskova, NATO'nun darbe girişimi önceki tavrını eleştirerek, Türkiye'deki meşru hükümetin devrilmesi halinde bölgedeki istikrarsızlığın daha da derinleşeceğini duyurdu.

Rus Sputnik haber ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye'deki darbe girişiminin Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılan NATO zirvesinden sadece bir hafta sonra gerçekleştiğine dikkat çekerek, “NATO, birlik üyesini muhtemel tehdit konusunda uyarmadı. En büyük askeri yapı olan ve güvenlik konusundaki çalışmalar için her türlü imkâna sahip olan NATO, Türkiye'nin ve bölgenin güvenliğiyle ilgili tehdit hakkında tek bir bilgi dahi vermedi" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, tüm bunlar olurken, NATO'nun kendi yarattığı Rusya tehdidiyle meşgul olduğunu savundu. 

Zaharova, “Meşru hükümeti devirme senaryosu olumsuz yönde gelişseydi, bu hem Türkiye'de bir trajediye yol açardı, hem de bölgede daha derin bir istikrarsızlığa sebep olurdu" şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Aslanveli - 2 yıl önce
Yeni bir yaratilmali icerisini bastan. Guzel temizlenmeli milliyetci gozu pek her dili konusan bilgi dagarcigi dolu o zaman turkiye ayaga kalkar ve dunyada sozu dinlenen saygin bir devlet olur