Erciyes'te kar yüz güldürdü

Türkiye'nin önemli kış turizmi merkezlerinden Erciyes'te, kar yağışıyla birlikte sezon hazırlıkları hızlandı.

Erciyes'te kar yüz güldürdü
18 Kasım 2016 Cuma 09:36

Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden Erciyes Dağı'nda havaların soğuması ve kar yağışıyla birlikte yeni sezon heyecanı başladı.

Yapay kar makineleri sayesinde pistleri kayakseverlerin hizmetine bir an önce açmak için hummalı bir çalışmanın devam ettiği kayak merkezinde, hava şartlarının imkan verdiği zamanlarda 154 yapay kar makinesi çalışıyor.

Erciyes AŞ Genel Müdürü Murat Cahit Cıngı,  yaptığı açıklamada, aylardır bugünleri beklediklerini ve havaların soğumasıyla birlikte yeni sezon heyecanını bütün ekiple birlikte yaşamaya başladıklarını söyledi.

Yaklaşık iki hafta önce bir miktar kar yağdığını ancak hava sıcaklıklarının artmasıyla eridiğini belirten Cıngı, "Ama bundan sonra yağan karlar kolay kolay erimez. Hava sıcaklıkları da sıfırın altına 4'ün üzerine çıkmadığı sürece pistlerimizde sıkıntı olmaz. Özellikle gece yarısından sonra sabah güneş doğana kadar hava sıcaklığı kar üretebilecek değerlerde oluyor." diye konuştu.
Erciyes Dağı'nın, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin "Erciyes Dağı Master Planı" ile modern mekanik tesislere kavuştuğunu vurgulayan Cıngı, şunları kaydetti:

"Erciyes Dağı Master Planı projesiyle Türkiye'nin en gelişmiş suni karlama sistemini kurduk. 154 yapar kar makinemizle 1 milyon 700 bin metrekarede karlama yapabiliyoruz. Bu sayede pistlerimizi bir ay önceden kayakseverlerin hizmetine açabiliyoruz. Bu teknolojiye çok şey borçluyuz. Suni karlamayla açtığımız pistlerde su oranı yüksek olduğu için daha fazla don oluyor ve pistler daha sağlam oluyor. Bu da sezonun daha uzun sürmesini sağlıyor. Hava sıcaklığı istediğimiz seviyeye geldi. Kar yağışı yoğun olmasa bile en geç aralık ayının başında Tekir, Hacılar ve Hisarcık ana pistlerinde sezonu açacağız."

Kayak için Erciyes'i tercih eden misafirlerin konaklama konusunda çok şanslı olduklarının altını çizen Cıngı, sözlerine şöyle devam etti:

"Master planı kapsamında otellerimiz yavaş yavaş hizmete giriyor. Bu yılda dünya markası bir firmanın burada oteli hizmete girdi. Bu otelle birlikte binin üzerinde yatak kapasitesine ulaştık. 10 yıl içerisinde 6 bin yatak kapasitesine ulaşmış olacağız. Bu sayı kayak merkezinde ulaşılabilecek ciddi bir rakam. Bizim konaklama açısından bir avantajımızda, kayak merkezimizin şehre yakın ve kolay ulaşılabilecek bir yerde olmasıdır. Otoban kalitesinde 24 saat açık yollarımız var. Birçok misafirimiz şehir merkezinde konaklıyor."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×