Engelliler vatan için yemin etti

Jandarma Genel Komutanlığı'nın 175’inci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Mardin Kızıltepe ilçesi Şehit Jandarma Üstçavuş İlker Düzova Kışlasında 13 engelli vatandaşa yönelik 'Temsili Askerlik Yemin Töreni' düzenlendi.Düzenlenen...

Engelliler vatan için yemin etti
12 Mayıs 2014 Pazartesi 14:58

Jandarma Genel Komutanlığı'nın 175’inci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Mardin Kızıltepe ilçesi Şehit Jandarma Üstçavuş İlker Düzova Kışlasında 13 engelli vatandaşa yönelik 'Temsili Askerlik Yemin Töreni' düzenlendi.

Düzenlenen törene Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Celalettin Çoban, Mardin İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol ve engelli aileler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan törende, vatani görevini yapan askerlerin yardımıyla alana getirilen 13 engelli vatandaş, ellerini Türk bayrağı ve silahlarının üstüne koyarak, ant içti. Yemin töreninde bir konuşma yapan Mardin İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, bugün burada, askerlik yapma özlemi çeken, ancak çeşitli sağlık sorunları nedeniyle askerlik yapamayan vatandaşlarımız için bir günlük temsili askerlik uygulaması töreni yaptıklarını söyledi. Bilindiği üzere askerlik hizmeti her erkek vatandaşın yaşamı boyunca her an hatırlayacağı, gurur duyacağı önemli bir görev olduğunu belirten Erol, ”Burada icra edilen yemin töreni ordumuzun geçmiş tarihten beri yaşattığı kutsal ve en anlamlı geleneklerinden biridir. And içmek Türk askerinin askerlik hayatında ve tüm yaşantısında çok anlamlı bir başlangıç başarılarına yön veren çok önemli bir güç kaynağıdır.” dedi.

Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz ise askerlik görevinin Anadolu tarihinde kutsal görev olarak sayıldığını söyledi. Cengiz, ”Türk silahlı kuvvetlerinin, Genelkurmay Başkanlığımızın doğal sebeplerle askerliğini yapamamış gençlerimizin millet evlatlarının bu eksikliklerini, bu burukluklarını gidermek amacı ile yapmakta olduğu bu uygulamayı bir günlükte olsa askerliğe kabul ve terhis törenini çok anlamlı buluyorum.” şeklinde konuştu.

Tören sonunda yapılan konuşmaların ardından engelli vatandaşlar, tören alanına kurulan stantlarda bulunan Türk bayrağı ve silahların üzerine ellerini koyarak yemin etti. Geçit töreni ardından 13 engelliye terhis belgeleri verildi. CİHAN

Engelliler vatan için yemin etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×