Engelli semazenler, Sincan’da dönüyor

Ankara Sincan Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi tarafından 1 yıllık yoğun bir çalışmanın sonucunda oluşturulan Melekler Semazen Grubu vatandaşlardan ilgi görüyor. 20 ile 40 yaş arasındaki 15 zihinsel engelliden oluşan Semazen Grubu, her gün...

Engelli semazenler, Sincan’da dönüyor
08 Temmuz 2014 Salı 13:38

Ankara Sincan Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi tarafından 1 yıllık yoğun bir çalışmanın sonucunda oluşturulan Melekler Semazen Grubu vatandaşlardan ilgi görüyor. 20 ile 40 yaş arasındaki 15 zihinsel engelliden oluşan Semazen Grubu, her gün mahalle şenliklerinde sema gösterisi yapıyor. Engellerin sema dönerek nasıl aşıldığını herkese gösteriyor.

Halk Eğitim Merkezi Sanat Öğretmeni Ülkü İpek çalıştırdığı engelli semazen grubunun ortaya çıkış serüvenini anlattı. İpek, “Zor bir sürecin içinden başarıyla kalktık. Engelli kursiyerlerimizi topluma kazandırmak ve öz güvenlerini yerine getirmek için ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde onların masumiyetini ve iyi niyetini göstermek için semazen aklımıza geldi. 1 yıllık çalışmanın sonunda çok güzel bir Semazen Grubu ortaya çıktı. Belediyemizin de desteği ile Ramazan etkinliklerinde ve programlarda yer almaya başladık. Bu da öğrencilerimize olan bakış ve tutumu olumlu etkiledi.” dedi.

ENGELLİLER MUTLU

İnsanların bakış açılarının değiştiğini belirten engelli Levent Meriç de “Yolda artık daha rahat yürüyorum. Herkes bana gülümsüyor, selam veriyor.” dedi. Kursla birlikte hayatındaki değişimi dile getiren Halil İbrahim Keleş “Sahnede sema gösterimizi yapıyoruz, herkes bizle fotoğraf çektirmek istiyor. Bizden korkmuyorlar. Çok mutluyum.” ifadesini kullandı.

Semazen grubuna oğlu Ahmet’i getiren baba Mustafa Köroğlu ise; “Oğlum çok mutlu… Evde oturmak yerine artık arkadaşları ile provalar yapıyor, sohbetler ediyor. Bize her gün kurs var mı diye soruyor. Belediyemiz başta olmak üzere Halk Eğitim Merkezimize ve öğretmenlerimize ilgilerinde dolayı teşekkür ederim.” diye konuştu. CİHAN

Engelli semazenler, Sincan’da dönüyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×