Engelli genç takdir aldı

Karabük'te azmin en güzel örneğini, 3 yıldır evinde eğitim gören 16 yaşındaki Yusuf Can Yandı gösterdi.

Engelli genç takdir aldı
24 Ocak 2014 Cuma 18:08

Karabük'te azmin en güzel örneğini, 3 yıldır evinde eğitim gören 16 yaşındaki Yusuf Can Yandı gösterdi. Doğuştan yatağa mahkum olan Yusuf Can ve ailesi, onu eğitimden koparmayarak 3 yıl boyunca evde eğitim görmesini sağladı. Yusuf Can da herkesin bu fedakarlığına takdir alarak teşekkür etti.

Yusuf Can’ın karnesini Karabük Valisi İzzettin Küçük verdi. 2013-2014 eğitim yılının ilk dönem sonu nedeniyle Karabük’te çeşitli törenler düzenlendi. Karabük Valisi İzzettin Küçük, Milli Eğitim Müdürü İsmail Gürpınar ve daire müdürleri, Beşbin Evler Mahallesi'nde bulunan Şehit Mehmet Dinçer İlkokulu'na giderek, bu yıl ilk kez karne alacak olan 1. sınıf öğrencilerine karnelerini verdi. Vali Küçük, minik öğrencilere de tek tek çeşitli hediyeler verdi ve onlara eğitim hayatlarında başarılar diledi. Daha sonra Esentepe Mahallesi'ndeki evinde 3 yıldır evde eğitim gören 16 yaşındaki Yusuf Can Yandı’yı ziyaret ettiler. Karabük'te 38 bin öğrenci 2 bin 800 öğretmen yarı yıl tatiline girdi.

OKUMANIN ENGELİ YOK

Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 'Karabük'te Eğitimde Engel Yok' felsefesinden hareket edilerek, 23 öğrenciye evde eğitim veriliyor. Bu öğrencilerden biri de Esentepe Mahallesi'ndeki evde eğitim gören Yusuf Can Yandı. Kardemir de işçi olan Orhan ve Nigar Yandı çiftinin en küçük çocukları olan 16 yaşındaki Yusuf Can Yandı, doğuştan yatağa bağımlı olarak yaşantısını sürdürüyor. Yusuf Can’ın okuma azmini gören ailesi, ona 3 yıl önce evde eğitim aldırmaya başlattı. Yusuf Can, Karabük Valiliği'nin, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kendisine 3 yıldır okuma ve yazma öğreten öğretmeni Fatma Erkoç ile ailesinin bu fedakarlığını takdir alarak, teşekkür etti.

Okumanın çok güzel olduğunu belirten Yusuf Can, ”Karnesinde zayıf olanlar 2. yarı benim gibi çok çalışsınlar, derslerini düzeltsinler. Okumak çok güzel. Takdir almak da çok güzel. Okuyacağım, şoför olacağım.” dedi. Öğretmeni Fatma Erkoç ise 3 yıldır Yusuf Can ile birlikte olduklarını belirterek, ”2. sınıftan başladık ve 3 yıldır kendisine eğitim veriyorum. Kendisi azimli, istekli ve çok neşeli bir çocuk. Ona eğitim vermek çok güzel.” dedi.

Anne Nigar Yandı ise herkese teşekkür ederek, ”Bize bu imkanı sağlayanlara çok teşekkür ederim. Oğlumun takdir almasına da çok sevindim. Çok duygulu ve sevinçliyim. Vali Bey'in bizi ziyaret etmesinden onur duyduk.” diye konuştu.

TEKERLEKLİ SANDALYE HEDİYESİ

Yusuf Can, ayrıca, Karabük Valisi'nden dışarı çıkıp gezebilmesi için bir tekerlekli sandalye ve eve giriş çıkışların daha kolay olması için bir rampa yapılmasını istedi. Vali Küçük, Yusuf Can Yandı'nın bu isteğini yerine getireceklerini belirterek, ”Önümüzdeki hafta hemen kendisine bir tekerlekli sandalye vereceğiz. Rampa konusu ise galiba apartman yönetimi pek istekli davranmıyormuş ama ben apartman yönetimi ile de konuşup rampa yapılması için kendilerini ikna edeceğim. Bu çocuğumuz 3 yıldır evde eğitim görüyor. Yusuf Can çok azimli, takdir alarak bunu gösterdi. Başarılarının devamını diliyoruz. Karabük ilinde bu şekilde evde eğitim gören kişi sayısı 23.“ diye ifade etti.

Vali İzzettin Küçük, Yusuf Can’a başarısından dolayı tablet bilgisayar hediye ederken, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Gürpınar da kitap hediye etti.


CİHAN

Engelli genç takdir aldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×