EnBW soruşturmasına karşı dava sürprizi

Almanya'nın Baden-Württemberg (BW) Eyaleti enerji şirketi EnBW yolsuzluğu çerçevesinde Fransız Enerji Şirketi EdF aleyhine dava açtı.

EnBW soruşturmasına karşı dava sürprizi
23 Ocak 2014 Perşembe 16:43

Almanya'nın Baden-Württemberg (BW) Eyaleti enerji şirketi EnBW yolsuzluğu çerçevesinde Fransız Enerji Şirketi EdF aleyhine dava açtı. Dava İsviçre’nin Zürih şehrinde Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde görülecek. Eyaletteki Yeşiller/SPD hükümeti, Tahkim Mahkemesi’ne taşıdığı davada EdF’den 840 milyon Euro civarında geri ödeme talep ediyor.

1923 yılında kurulan Tahkim Mahkemesi, Uluslararası Ticaret Odası’nın (ICC) bir parçası ve Paris merkezli özel bir kurum. Hükümetin iddiasına göre 2010 yılında yapılan transaksiyon (geri alım) sırasında kamu şirketi EnBW hisselerinin EdF’den gerçek fiyatı üzerinden geri alınmasındaki usulsüzlüğe yer veriliyor.

Eyalet Ekonomi Bakanı Nils Schmid (SPD), daha önce 2010 tarihinde Başbakan Stefan Mappus öncülüğünde yapılan geri alımda, EdF’ye aktarılan fazla ödemeyi yasadışı yardım mahiyetinde olan bir işlem olarak nitelendirmişti. EdF şirket yönetimi ise, tüm iddiaları reddederek, satış fiyatının anlaşmalar çerçevesinde olduğunu ve kendileri tarafından herhangi bir usulsüzlüğe karışılmasının mümkün olmadığı ifadelerini kullanmıştı.

EdF’in daha önce yaptığı bir başka açıklamada ise şirket EnBW hisselerini başta satmak istememiş, ancak Mappus’un önerdiği ‘cazip fiyat’ ve yapılan bazı tehditler sonucu bu durumu kabul etmek zorunda kaldıkları kaydedilmişti. Bu arada Fransız enerji devi EdF BW eyalet hükümetinin aleyhinde iki senedir yürüttüğü davalar neticesinde uluslararası imaj kaybı gerekçesiyle, eyalete 20 milyon Euro’luk tazminat davası açarak sürpriz bir atak yaptı.

Eyaletin açtığı davanın yaz aylarına kadar sürebileceği tahmin ediliyor. Kaybeden tarafın sadece 1,5 milyon Euro’luk mahkeme masraflarını değil, davayı yürüten avukatların da tüm maliyetlerini üstlenmesi gerekecek. Bu maliyetlerin tutarı ise yine milyonlarla ifade ediliyor.

Öte yandan, Yeşiller ve SPD koalisyon hükümetinin EnBW meselesinin üzerine bu kadar titizlikle gitmesi bazı çevrelerce eleştirilmeye başlandı. Kamuoyunda bazı kesimler, EnBW davasının bu kadar uzatılmasını ve hızlı bir şekilde sonuca bağlanılmamasını, hükümetin bir seçim taktiği olarak değerlendirirken, hükümetin bu tutumunun bir getirisinin de olmayacağı kanaatinde.

Bazı seçim otoritelerinin tahminleri ise, CDU’nun gelecek seçimlerde EnBW davasından dolayı eyalette büyük bir oy kaybetmeyeceği yönünde. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×