'En büyük kahraman halkımızdır'

"15 Temmuz şehitlerimizin isimleri kurumlarımızda yaşatılacak"

'En büyük kahraman halkımızdır'
14 Ağustos 2016 Pazar 12:45


Gençlik ve Spor Bakanlığı, 15 Temmuz demokrasi şehitlerinin isimlerini Kredi Yurtlar Kurumunun (KYK) açacağı yeni yurtlarda ve mevcut gençlik merkezlerinde yaşatmak için harekete geçti.

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamada, Özel Kuvvetler Komutanlığında şehit olan Ömer Halisdemir'in isminin Niğde Bor Gençlik Merkezine, helikopterle açılan ateş sonucu şehit düşen Uhud Kadir Işık'ın adının ise Çankırı Gençlik Merkezine verildiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Kahraman şehitlerimizin anılarına sahip çıkmak bir vefa borcudur. Önümüzdeki günlerde bu isimlere yenilerini ekleyeceğiz. Rabbim, tarihe isimlerini altın harflerle yazdıran şehitlerimizi, inşallah cennetiyle mükafatlandırsın. Bizleri de onların şefaatine nail eylesin." ifadelerini kullandı.

Bakan Kılıç, Türk milletinin 15 Temmuz'da dünyada eşi benzeri görülmemiş bir demokrasi destanı yazdığını, darbe girişiminin devlet ve milletin güçlü iradesiyle püskürtüldüğünü bildirdi.

15 Temmuz'da Türkiye'nin büyük bir tehlikenin eşiğinden döndüğünü vurgulayan Kılıç, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın dik duruşu, halkımızın üstün cesareti ile bu ihanet girişimi engellendi. Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla o gece, adeta ölümü göze alarak sokakları, meydanları dolduran milyonlarca vatandaşlarımız arasında şehit olanlar isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdılar."

"En büyük kahraman halkımızdır"

Türk milletinin bu direnişinin, yeni nesiller tarafından iyi bilinmesi, idrak edilmesi ve unutulmaması gerektiğini belirten Akif Çağatay Kılıç, şehitlerin isimlerini KYK'nın açacağı yeni yurtlara verileceğini duyurdu.

Bu kararı hemen uygulamaya koyduklarını vurgulayan Bakan Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

"15 Temmuz'da ülkemizin bütünlüğüne, demokrasisine ve cumhuriyetimize FETÖ'cü teröristlerce yapılan hain darbe girişimine karşı tanklara ve mermilere göğsünü siper eden ve şehit düşen kardeşlerimizin isimlerini KYK'nın açacağı yeni öğrenci yurtları ile Türkiye genelinde faaliyette bulunan gençlik merkezlerimize vereceğiz. Bu kararımızı hemen uygulamaya koyduk ve iki gençlik merkezimizin ismini değiştirdik. Darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmeye çalışan hain Tuğgeneral Semih Terzi'yi başından vurarak öldürdükten sonra kendisi de hainlerce şehit edilen ve darbe girişiminin seyrini değiştiren Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in ismini Niğde Bor'daki Gençlik Merkezine, helikopterden açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 17 yaşındaki Sağlık Meslek Lisesi mezunu Şehit Uhud Kadir Işık'ın adını da Çankırı Gençlik Merkezine verdik. Önümüzdeki günlerde de bunlara yeni isimler ekleyeceğiz. Gazilerimize de Allah'tan acil şifalar diliyorum. En büyük kahraman halkımızdır. Halkımız vatanına, iradesine, demokrasisine sahip çıktı. Halkımız her türlü takdire layıktır. Demokrasi şehitlerinin isimlerinin yer alacağı yurtlarda kalacak öğrencilerimiz ve gençlik merkezlerinde faaliyetlerde bulunacak gençlerimiz bu milli şuurla yetişecek."

"Tecrübe Konuşuyor: İçimizdeki Kahramanlar" programı

Bakan Akif Çağatay Kılıç, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra milletin gösterdiği kahramanlık destanının anlatılması ve unutulmaması için Türkiye genelinde "Tecrübe Konuşuyor: İçimizdeki Kahramanlar" adı altında programlar başlatıldığını hatırlattı.

Kılıç, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın ortaya koyduğu direniş ve istikbal mücadelesi çağrısına cevap veren ve büyük kahramanlık gösteren vatandaşların bu proje ile o gece yaşadıklarını halkla paylaştığını kaydetti.

Programları sürdüreceklerini belirten Kılıç, "Türkiye'nin bütün illerinde gerçekleştireceğimiz programın ilkini 11 Ağustos'ta, o hain gecede 9 şehit, 84 de gazi veren Ankara'nın Kazan ilçesinde yaptık. Kahramanlıklarını ortaya koyan milletimizin tüm fertlerini, milletimizle buluşturmak ve o gece yaşananları birinci ağızdan halkımıza anlatmalarını istiyoruz. O gece yaşananları unutmayacağız, unutturmayacağız." şeklinde görüşlerini aktardı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×