Emine Erdoğan: Milletin mutluluğu için çalışmayan devlet zulüm kaynağıdır

Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, onur konuğu olduğu İstanbul Suriçi Grubu’nun toplantısında bir konuşma yaptı.

Emine Erdoğan: Milletin mutluluğu için çalışmayan devlet zulüm kaynağıdır
17 Ocak 2014 Cuma 17:13

Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, onur konuğu olduğu İstanbul Suriçi Grubu’nun toplantısında bir konuşma yaptı. Emine Erdoğan, “Bizim, tarih ve medeniyet şuurumuzda, insanı dışarda tutmak yoktur. Tam tersine insan, hayatın, siyasetin, ekonominin tam merkezindedir. İnsan devlet için değil, devlet insan için vardır. Milletin mutluluğu için çalışmayan devlet mekanizması zulüm kaynağı haline dönüşür.” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul Suriçi Grubu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1453 Panorama Sosyal Tesisinde düzenlediği İstanbul Hanımefendisi toplantısına onur konu olarak katıldı. Toplantıya Emine Erdoğan’ın yanı sıra; AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ve eşi Semra Külünk, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul Suriçi Grubu Derneği Genel Başkanı Nedim Abi ve çok sayıda davetliler katıldı.

Toplantıda konuşan Emine Erdoğan, “Bizim, tarih ve medeniyet şuurumuzda, insanı dışarda tutmak yoktur. Tam tersine insan, hayatın, siyasetin, ekonominin tam merkezindedir. İnsan devlet için değil, devlet insan için vardır. Milletin mutluluğu için çalışmayan devlet mekanizması zulüm kaynağı haline dönüşür. Ekonomi, insanı merkezine aldığı ölçüde refah getirir.” ifadelerini kullandı.

Toplumun tamamının adına refahı değil de, sadece belirli güç merkezlerinin çıkarları için işleyen ekonomi, sömürü aracıdan başka bir şey olmadığını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti: “Hırsın, gücün, sınırsız kazanma arzusunun öne çıktığı sistemler, insani olamazlar, vicdani olamazlar, elbette adil olamazlar. Kendisini, kendi etnik grubunu, kendi değerlerini, özellikle de kendi grup ya da zümresini diğerlerinden üstün görenler, gönül yapamaz, sadece gönül yıkarlar.” dedi.

‘TARİH, AYRIMCILIK YAPANLARI HATIRLAMAZ’

İnsanlar arasında, etnik kökene, dil, kültür ve düşünceye göre ayrımcılık yapanların barış ve dayanışmaya değil, zulme hizmet ettiğini söyleyen Erdoğan, “Tarih, ayrımcılık yapanları hatırlamaz. Bizim medeniyet hafızamız, insanlar arasına ayrımcılık tohumu ekenleri hiç hatırlamaz. Tarihimize baktığımızda, Mevlana’yı, Yunus Emre’yi, Fatih’i, Mimar Sinan’ı, Mehmet Akif’i, onlar gibi nice gönül mimarlarını hatırlarız. Yıkanları değil, hep yapanları, gönüller kıranları değil, hep gönüller inşa edenleri hatırlar, hayırla yad ederiz.”

Doğumunun 1443’üncü yıldönümünü idrak ettiğimiz Hazreti Peygamberin kalp kırmanın, Kabe’yi yıkmak kadar kötü olduğunu belirttiğini söyleyen Erdoğan, “Bizim medeniyetimizde, her bir kalp, Kabe kadar azizdir, Kabe kadar kutsal ve mübarektir. Bir gönüle girmek, bir gönlü fethetmek, bir gönül kazanmak, bizim medeniyetimizde adeta ibadettir, ibadet kadar değerlidir.” diye konuştu.


CİHAN

Emine Erdoğan: Milletin mutluluğu için çalışmayan devlet zulüm kaynağıdır


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×