Emekli polislerden atama protestosu

İzmir'de emekli emniyet müdürleri ve polis memurları, son günlerdeki görev değişikliklerine tepki gösterdi.

Emekli polislerden atama protestosu
17 Ocak 2014 Cuma 16:38

İzmir'de emekli emniyet müdürleri ve polis memurları, son günlerdeki görev değişikliklerine tepki gösterdi. Gelişmelerin kendilerini endişe ve umutsuzluğa sevk ettiğini belirten emekli Vali Kamil Acun, “Demokrasinin bir gereği olarak, askerin yakın zamanda kışlasına döndürülmesini sevinçle izlerken bu kere de başka tür vesayet iddiaları, maalesef sevincimizi bölmüştür ancak güncel olan ve adliyeye intikal etmiş bu olay için daha fazla yorum yapmayı doğru bulmamaktayız.” dedi.

Emniyet teşkilatında son günlerdeki görev değişiklikleri ve tayinler, emekli müdürler tarafından protesto edildi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde toplanan emekli emniyet mensupları, bir basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan Acun, “Son günlerde kamuoyunda polis teşkilatının odakta bulunduğu olumsuz görüntüler, bu camiaya yıllardır emek vermiş olan biz emeklileri derinden üzüp yaralamaktadır. Görmeyi hayal ettiğimiz gelişim, restorasyon ve daha saygın bir polis imajı yerine, etrafa yayılan pis kokular ve kitleler halinde yapılan tayinler, bizleri endişe ve umutsuzluğa sevk etmektedir.” diye konuştu.

Kamil Acun, açıklamasına şöyle devam etti: “Toplumumuzda kırılma noktası olarak kabul edilen 1975’li yıllardan sonra yaşanan kaos ortamından, düzeni sağlamakla görevli teşkilatımız da nasibini fazlasıyla almıştır. Teşkilatımız kamplara ayrılmış, kendi içinde bölünmeler yaşamış, görevine yabancılaşmıştır. Günde ortalama 20 kişinin teröre kurban gittiği bu kaotik ortamın planlayıcıları ve senaristleri, 12 Eylül askerî darbesiyle son noktayı koymuşlardır. Bir gecede terör sıfırlanmıştır! Ülkemiz ve haliyle teşkilatımız üzerinden silindir gibi geçen bu operasyon, uzlaştırıcı ve bağdaştırıcı düzenlemeler yerine, ayrımcılığı körükleyen fişleme ve cadı avı başlatmıştır. Zaten mevcut olan askerî vesayet yapılan düzenlemelerle daha da pekiştirilmiş, uygulanan toplum mühendisliği gereği siyasal ve bürokratik kadrolar bertaraf edilip dikensiz gül bahçesi yaratılmaya çalışılmış ancak hiçbirisi tutmamıştır.”

İl dışı tayinlerin sadece polisleri değil, kış şartlarında ailelerini de etkilediğini hatırlatan Acun, “Herhangi bir taraf veya eğilimin polisini değil, devletin polisini istiyoruz.” dedi. CİHAN

Emekli polislerden atama protestosu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×