Eğitimciler greve gitti

Uşak’ta faaliyet gösteren eğitimcilerin bağlı olduğu Eğitim İş, Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen üyesi öğretmenler, bugün grev yaptı.

Eğitimciler greve gitti
26 Şubat 2014 Çarşamba 19:43

Uşak’ta faaliyet gösteren eğitimcilerin bağlı olduğu Eğitim İş, Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen üyesi öğretmenler, bugün grev yaptı. Uşak Belediyesi önünde toplanan gruba, CHP ve MHP Uşak teşkilatı da destek verdi.

Ellerinde pankart ve dövizlerle çeşitli sloganlar eşliğinde Tiritoğlu Parkı'na kadar yürüyen eğitimciler, burada basın açıklaması yaptı. Grup adına ilk açıklamayı yapan Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç, “Türkiye’de son 11 yıl içinde genel olarak kamu hizmetlerinde, özel olarak ise en geniş ve yaygın kamu hizmeti olan eğitim alanında hem içerik hem de örgütsel işleyiş açısından tamamen piyasa odaklı politikalar hayata geçirilmiştir. Bugüne kadar eğitimde en temel ilkeler göz ardı edilerek, sayısız yasal değişiklik yapan AKP hükümeti, attığı her adımda eğitimin, eğitim ve bilim emekçilerinin yaşadığı sorunların daha da ağırlaşmasına neden olmuştur. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrasında yıllardır kader ortaklığı yaptığı kesimlerle arası bozulan siyasi iktidar, ülkeyi hızla otoriterleştiren, yasama, yürütme ve yargıyı büyük ölçüde kendi iktidarının denetimine alan yasal düzenlemelerin ardından, eğitim sistemini tamamen denetimi altına almak için düğmeye basmıştır. Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecinde gündeme gelen, ancak içerdiği değişiklikle eğitim sisteminde büyük bir alt üst oluş yaratması kaçınılmaz olan 'milli eğitim temel kanunu, bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı' eğitimde yaşanan sorunları daha da derinleştirecektir.” dedi

Uşak Eğitimci İş Sendikası Şube Başkanı Barlas İbrahim Batur ise “İktidarın öğretmeni olmayacağız. Yolsuzlukların hesabını soracağız. AKP iktidarı, 6 Şubat 2014 tarihinde milli eğitim temel kanunu ve bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısını TBMM’ye sunarak, eğitimde tarihin en kapsamlı yıkım ve tasfiye operasyonu için düğmeye basmıştır. Siyasi iktidarın eğitimde özelleştirme ve kadrolaşma niyetinin açık göstergesidir. İktidara geldiği günden bugüne 11 yılda 5 bakan değiştiren 4+4+4 ile eğitim sistemini yerle bir eden AKP, bugün başta öğretmen yerleştirme sorunu olmak üzere, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını, itibarını ayaklar altına almıştır.” dedi. Grup, yapılan basın açıklaması sonrasında alandan ayrıldı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×