Eğitim Sen:Yargıyı baskı altına alan iktidar, eğitimi de almak istiyor

Eğitim Sendikası(Eğitim Sen) Manavgat Şube Başkanı Bülent Irmak, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecinde gündeme gelen, ancak içerdiği değişiklikle eğitim sisteminde büyük bir alt üst oluşturması kaçınılmaz olan 'Milli Eğitim Temel Kanunu ve Ba.

Eğitim Sen:Yargıyı baskı altına alan iktidar, eğitimi de almak istiyor
26 Şubat 2014 Çarşamba 17:23

Eğitim Sendikası(Eğitim Sen) Manavgat Şube Başkanı Bülent Irmak, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecinde gündeme gelen, ancak içerdiği değişiklikle eğitim sisteminde büyük bir alt üst oluşturması kaçınılmaz olan 'Milli Eğitim Temel Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın eğitimde yaşanan sorunları daha da derinleştireceğini kaydetti.

Eğitim Sen'e bağlı öğretmenler Antalya'nın Manavgat ilçesinde Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek MEB tasarısını protesto etti. Eğitim Sen Manavgat Şubesi Başkanı Bülent Irmak, yaptığı açıklamada, kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmasını, iş güvencesinin hedef tahtası haline getirilmesi ve eğitim yöneticilerini tasfiye planını kabul etmediklerini söyledi.

Türkiye' son 11 yıl içinde genel olarak kamu hizmetlerinde, özel olarak ise en geniş ve yaygın kamu hizmeti olan eğitim alanında hem içerik, hem de örgütsel işleyiş açısından tamamen piyasa odaklı politikalar hayata geçirildiğini savunan Irmak, bugüne kadar eğitimde en temel ilkeler göz ardı edilerek sayısız yasal değişiklik yapan AKP hükümeti, attığı her adımda eğitimin, eğitim ve bilim emekçilerinin yaşadığı sorunların daha da ağırlaşmasına neden olduğunu iddia etti.

Irmak, iktidarın 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında ülkeyi hızla otoriterleştiren, yasama, yürütme ve yargıyı büyük ölçüde kendi iktidarının denetimine alan yasal düzenlemelerin ardından, eğitim sistemini tamamen denetimi altına almak için düğmeye bastığını dile getirdi.

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecinde gündeme gelen, ancak içerdiği değişiklikle eğitim sisteminde büyük bir alt üst oluş yaratması kaçınılmaz olan Milli Eğitim Temel Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' eğitimde yaşanan sorunları daha da derinleştireceğini ileri süren Irmak, eğitim sisteminin acil çözüm bekleyen onlarca sorunu varken, hükümet yangından mal kaçırır gibi hazırladığı bir torba yasa ile eğitimi bir kez daha kendi çıkarları ve siyasal hedefleri doğrultusunda yeniden biçimlendirmek istediğinin en yalın göstergesi olduğunu kaydetti. Irmak, sözlerini şöyle sürdürdü: "TBMM gündeminde olan mevcut tasarı ile; dershanelerin dönüştürülmesi bahanesiyle öğrenci başına devlet desteği adı altında kamu kaynakları özel okullara aktarılmakta, devlete ait arazi ve okul binalarının özel sektöre ve kuvvetle muhtemel hükümetle bağlantılı kimi vakıf ve derneklere devredilmesi ya da kiralanmasının hesapları yapılmaktadır. Yıllardır eğitime yeterli bütçe, okullara ödenek ayrılmamakta, kamu okullarında temizlik adlarla para toplanmakta eğitimin bütün yükü velilerin üzerine yıkılmaktadır. AKP iktidarı meclisten hızla geçirmek istediği bu yasa tasarısı ile ataması yapılmayan binlerce öğretmenimizi bir kez daha güvencesizliğe mahkum etmek istemektedir. Bin bir zorlukla eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmenlere KPSS yetmezmiş gibi, şimdi de yeni bir sınav getirilmek istenmektedir. İktidar öğretmen alımlarında ve yönetici atamalarında bile kendinden olmayana tahammül edememekte, kendisine koşulsuz itaat edecek insanlarla çalışmak istemektedir. Tasarı ile aday öğretmenlere yeni bir sınav getirilmesi, sadece aday öğretmenleri ilgilendiren bir sorun değildir. Bu uygulamanın arkasında eğitimde esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma uygulamalarının daha da artması ve nihayetinde iş güvencemizin kaldırılması vardır." CİHAN

Eğitim Sen:Yargıyı baskı altına alan iktidar, eğitimi de almak istiyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×