Eğitim-Sen üyeleri iş bırakma eylemi yaptı

Hakkari Eğitim ve Bilim Sendikası (Eğitim-Sen) Şubesi üyeleri, Meclis gündemindeki MEB Yasa Tasarısı'na tepki olarak bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Eğitim-Sen üyeleri iş bırakma eylemi yaptı
26 Şubat 2014 Çarşamba 15:43

Hakkari Eğitim ve Bilim Sendikası (Eğitim-Sen) Şubesi üyeleri, Meclis gündemindeki MEB Yasa Tasarısı'na tepki olarak bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Bulvar Caddesi üzerinde bulunan şube binası önünden yürüyüşe geçen Eğitim-Sen üyelerine Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP Hakkari Belediye başkan adayı Dilek Hatipoğlu ve BDP-HDP yöneticileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri eşlik etti. Ellerindeki pankartlarla sloganlar atan Eğitim-Sen üyeleri, belediye binası önünde bir araya geldi.
Burada açıklama yapan Eğitim-Sen Hakkari Şube Sekreteri İlkay Şimşek, kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmasını, iş güvencelerinin hedef haline getirilmesini ve eğitim yöneticilerinin tasfiye planını kabul etmediklerini belirterek, bir günlük grev başlattıklarını söyledi.

Şimşek, "Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecinde gündeme gelen ancak içerdiği değişiklikle eğitim sisteminde Milli Eğitim Temel Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, eğitimde yaşanan sorunları daha da derinleştirecektir. Eğitim sisteminin acil çözüm bekleyen onlarca sorunu olmasına rağmen, hükumet yangından mal kaçırır gibi hazırladığı bir torba yasa ile eğitimi bir kez daha kendi çıkarları ve siyasal hedefleri doğrultusunda yeniden biçimlendirmek istemektedir. TBMM gündeminde olan mevcut tasarı ile dershanelerin dönüştürülmesi bahanesiyle öğrenci başına devlet desteği adı altında kamu kaynakları özel okullara aktarılmakta, devlete ait arazi ve okul binalarının özel sektöre ve kuvvetle muhtemel hükumetle bağlantılı kimi vakıf ve derneklere devredilmesi ya da kiralanmasının hesapları yapılmaktadır. Yıllardır eğitime yeterli bütçe, okullara ödenek ayrılmamakta, kamu okullarında bugün hala daha temizlik gibi adlarla para toplanmakta, eğitimin bütün yükü velilerin üzerine yıkılmaktadır. TBMM'ye sunulan kanun taslağına karşı mücadeleyi ortaklaştırmak için sendika ayrımı yapmadan, bu düzenlemeden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenecek bütün eğitim ve bilim emekçilerini birlikte hareket etmeye ve hükumetin baskıcı, otoriter ve dayatmacı politikalarına hep birlikte 'dur' demeye çağırıyoruz. Meclis gündemindeki yasa tasarısının derhal geri çekilmesini ve toplumsal yaşamın her alanında olduğu gibi eğitimde de tekçi ve dayatmacı uygulamalara son verilmesini istiyoruz." dedi. Daha sonra kalabalık sessiz bir şekilde dağıldı. CİHAN

Eğitim-Sen üyeleri iş bırakma eylemi yaptı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×