Eğitim-Bir-Sen, binlerce 28 Şubat mağdurunu arıyor

Eğitim-Bir-Sen, 28 Şubat sürecinde mağdur olan binlerce kişiye ulaşmak için başlattığı çalışmayı sürdürüyor.

Eğitim-Bir-Sen, binlerce 28 Şubat mağdurunu arıyor
13 Aralık 2013 Cuma 17:13

Eğitim-Bir-Sen, 28 Şubat sürecinde mağdur olan binlerce kişiye ulaşmak için başlattığı çalışmayı sürdürüyor. Kadınlar Komisyonu Başkanı Safiye Özdemir, binlerce öğrenci, öğretmen, polis, mühendis, asker, doktor ve hemşirenin hukuk dışı yargılamalar ve baskılarla işten çıkarıldığını, istifaya zorlandığını, göreve başlatılmadığını ya da zorla emekli edildiğini ifade etti. Özdemir, 28 Şubat’ta bu mağduriyetlere uğramış kişilere ulaşmakta kararlı olduklarını ve mağdur olanların da kendilerini aramalarını istedi.

Eğitim-Bir-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Safiye Özdemir, müşteki olarak, halen 28 Şubat mağdurlarının duruşmaları takip ettiklerini belirterek, “Yaşanmış olan 28 Şubat süreciyle ilgili sizlerden en büyük beklentimiz, ‘Rakamlarla 28 Şubat’ çalışmamıza destek vermeniz. Bu çalışmadaki amacımız, 28 Şubat darbesi sonucu eğitim ve çalışma hayatından mahrum bırakılan insanlarımızın sayısına ulaşmaktır. İstatistiklere dayanan böyle bir çalışma hem ulusal hem de uluslararası arenada haklılığımızın belgesi olarak elimizi güçlendirecektir. Bu hukuk dışı süreçte mağdur edilen herkesi, iletişim bilgileri ile egitimbir28@gmail.com adresi üzerinden bizimle iletişime geçmeye davet ediyoruz.” dedi.

28 ŞUBAT’IN MAĞDUR RAPORU HAZIRLANIYOR

Safiye Özdemir, hazırlayacakları raporun, darbenin 17. yıl dönümü olan 28 Şubat 2014’te kamuoyuna açıklanacağına dikkat çekerek, “Daha önce düzenlediği hatıra yarışmasıyla darbelerin, baskıların yaşattığı mağduriyetleri “Karanlık Dönemler ve Ödenmiş Bedeller” adıyla üç cilt halinde kitaplaştırdık. “Rakamlarla 28 Şubat Mağdurları” raporu için kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunduk ve olumlu dönüşler aldık. Raporumuz, hızla tamamlanmakta ancak biz bu süreçte kim mağdur olduysa hepsine ulaşmayı hedefliyoruz. Dönemin aktörlerinin yargı önüne çıkarıldığı bir süreçte, hâlâ mağdurların sayısı konusunda somut bir verinin bulunmaması, aradan 16 yıl geçmesine rağmen bu konuda kaç kişinin mağduriyet yaşadığının ortaya çıkarılamaması demokrasi tarihimizde büyük bir eksiklik olarak durmaktadır. Hazırlayacağımız bu raporla bu eksikliği kapatacağımızı düşünüyoruz. Bu rapor demokrasi tarihimiz açısından da çok önemli bir yere sahip olacaktır. Gelecek nesillere önemli bir kaynak bırakmak için mağdur olan herkesin bu çalışmaya destek vermesi vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×