Edremit'te denizden balık değil, mandalina çıkıyor

Balıkesir’in Edremit ilçesinde mandalina üreticileri, masraflarını karşılayamamaktan dertli.

Edremit'te denizden balık değil, mandalina çıkıyor
20 Ocak 2014 Pazartesi 14:33

Balıkesir’in Edremit ilçesinde mandalina üreticileri, masraflarını karşılayamamaktan dertli. Altınoluk, Havran, Burhaniye ve Gömeç’te üretilen mandalinalar, 30 kuruşa tarladan kabzımala çıkıyor, pazarda 50 kuruşla 1 lira arasında alıcı bulmakta zorlanıyor. İç piyasada mandalina bolluğundan para etmiyor, üretici zarara uğruyor. Edremit Ziraat Odası Genel Sekreteri Ali Yılmaz Diker, yaptığı açıklamada satılamayan mandalinaların denize döküldüğünü söyledi.

Diker, "Mandalina üreticisinin ihbarı üzerine geldiğimiz Edremit Akçay sahilinde yaklaşık 5–6 kilometrelik alanda üretici veya mandalinayı alan toptancıların, satamadığı malı döktüğünün işaretidir. Bu mandalinayı satamadığı için ağaçta da bırakamazsın. Ağaca zarar veriyor ama bazı üreticiler de mandalinayı kesip yere bırakmış veya kesememiş. Üretici toplayabildiğini almış, toplayamadığını bırakmış dalında kalmış. Yerler döşek gibi, deniz kenarı dolu, yer dolu; işte bu şeklide içler acısı bir halde mandalina üreticisinin hali maalesef bu." dedi. Oda Genel Sekreteri Diker, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan, mandalina ve portakal üreticilerinin mallarının dış piyasaya satışının kolaylaştırılmasını beklediklerini belirtti.

Havran ilçesinde bin 500 ağaç mandalina yetiştiren Ümit Bölükbaşı ise, "Oğlum doğduğunda, ileride para kazanayım diye diktiğim mandalinaların 10 senedir fiyatı aynı, para etmiyor. Fiyatı 30 kuruş, 10 kuruş da kesme parası, para etmiyor, insan kursağına gitmiyor. Deniz kenarında çöp oluyor." şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×