Edirne’de çocukların karıştığı olay sayısı arttı

Edirne Emniyet Müdürlüğü verilerine göre çocukların karıştığı olay sayısında bir önceki yıla görev önemli bir artış yaşandı.

Edirne’de çocukların karıştığı olay sayısı arttı
09 Ocak 2014 Perşembe 17:38

Edirne Emniyet Müdürlüğü verilerine göre çocukların karıştığı olay sayısında bir önceki yıla görev önemli bir artış yaşandı.

İl Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, müdür yardımcıları, şube müdürleri, amir ve komiserlerin katıldığı 2013 yılı değerlendirme toplantısı yaptı. Asayişten Sorumlu Emniyet Müdürü Ertem Çağlar'ın yaptığı sunumda, Çocuk Şube Müdürlüğü’nün faaliyet kısmı dikkat çekti. Buna göre 2012 yılında çocukların karıştığı olay sayısı 918 iken, bu sayı 2013’te bin 241’e yükseldi. Aynı şekilde bir önceki yılda 135 çocuk kaybolurken 2013 yılında bu sayısı 220’ye ulaştı.

Çocukların karıştığı olaylarla ilgili açıklamada bulunan Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, çocukların suça bulaşmaması için ailelere ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görev düştüğünü söyledi. Polisin kanun uygulayıcısı olduğunu vurgulayan Ceylan, “Kanunların bize verdiğini biz uygularız. Fakat burada sivil toplum kuruluşlarına ve ailelerin üzerine düşen çok önemli bir olay var. Bu çocukların korunması, suça bulaşmaması için engellenmesi gerekiyor. Görüyorsunuz 2012 ile 2013 yılı arasında bir artış var. Burada ailelerin, sivil toplum kuruluşlarının bu iş için taşın altına elini koymaları gerekiyor. Yoksa bu çocukların suç işleme oranları hızla artmaya başlayacak.” dedi.

Çocukların ülkenin geleceği olduğunu dile getiren Ceylan, “Biz şimdiden suç makinesi gibi bunları yetiştirirsek ileride önünü alamayacağımız şekilde bir oluşuma geçer bunlar. Onun için eğitilmesi, sahip çıkılması ve korunması gerekiyor. Sizin vasıtanızla kamuoyunun dikkatini çekmek istiyorum. Biz polis olarak suç işleyeni alıp, adliyeye çıkartırız. Ama bunun öncesinde çocukların suç işlememesi için, suça bulaşmamaları için o ortamların kaldırılması lazım. Onların bu suçlara gitmemesi gerekir. Bu engelleyici ve önleyici tedbirlerin de sivil toplum kuruluşları ve ailelerin alması gereken önlemler.” açıklamasını yaptı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×