Ecevit, Fetullah Gülen için hükümeti yıkmayı göze almış

Eski Başbakan Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit'in Fetullah Gülen için hükümeti bile yıkabilecek durumda olduğunu söyledi

Ecevit, Fetullah Gülen için hükümeti yıkmayı göze almış
05 Ağustos 2016 Cuma 11:53

Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, 1998 yılında dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'dan "Devlet içindeki cemaatçi kadrolara yönelik bir çalışma yapmak için izin istediğini ancak Yılmaz'ın kendisine 'Sakın ha! Ecevit bu Cemaat'e meftûndur, böyle bir çalışma yaptığınızı duyarsa hükümeti yıkar' dediğini" söyledi.

CNN Türk'te yayımlanan programa telefonla katılan eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, görev yaptığı dönemde devlet içindeki Cemaat kadrolarına yönelik bir çalışma yapmak istediğini anlattı.Saral bu çalışma için izin almak amacıyla 1998 yılı Eylül ayında dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ile görüştüğünü ancak Yılmaz'ın kendisine  "Sakın ha! Ecevit bu Cemaat'e meftûndur, böyle bir çalışma yaptığınızı duyarsa hükümeti yıkar" dediğini söyledi.

Saral'ın Yılmaz'ın ağzından aktardığı 'meftûn' kelimesi; gönül vermiş, tutkun anlamına geliyor.
Bu görüşmenin gerçekleştiği dönemde Mesut Yılmaz'ın Başbakan, Ecevit'in Başbakan Yardımcısı olduğu ANASOL-D hükümeti görevdeydi. 25 Kasım 1998'de bu koalisyon hükümeti istifa etti. Saral, hükümetin istifasının ardından 1999 yılında, kendisine yakın polis müdürleriyle birlikte Cemaat hakkında bir rapor hazırladı.

MESUT YILMAZ'DAN AÇIKLAMA

Cevdet Saral'ın bu iddialarının ardından bir açıklama yapan dönemin başbakanı Mest Yılmaz, Saral'ın "meftun" ifadesinin tamamen kendi anlamlandırması oldugunu söyledi.

Yılmaz açıklamasında şunları söyledi: "Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral Emniyet'teki cemaat bağlantıları konusunda bir inceleme yapmak için benden izin istediğini ve benim de hükümet ortağımız DSP'nin Genel Başkanı Rahmetli Bülent Ecevit'in cemaat liderine "meftun" oldugu gerekçesiyle hükümetin bozulmaması için karşı çıktığımı söylemistir.

Üzerinden yaklasık yirmi sene geçtigi için detaylı olarak hatırlamadıgım bu olay konusunda bugün kendisini telefonla aradım ve  bilgi rica ettim. Sayın Saral rahmetli Ecevit'in özellikle yurtdısındaki eğitim kurumları nedeniyle cemaate karsı iyi niyetli ve hoşgörülü bir yaklaşım içinde oldugunu,bu görüslerini zaten kamouyu önünde de dile getirdigini,ancak "meftun" ifadesinin tamamen kendi anlamlandırması olduğunu ifade etti. Dolayısıyla benim böyle bir ifadem kesinikle olmamıştır. Rahmetli Ecevit'in ruhunu taciz edeceğine inandığım bu yanlışlığın düzeltilerek kamuoyuna duyurulmasını rica ederim"
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×